Yıl: 2008

 • Programlama Dilinizin Uzantısını Gizlemek

  Tüm dosyalarınızın uzantısını .htaccess dosyasına bir komut ekleyerek değiştirebilir ve kullandığınız programlama dilini gizleyebilirsiniz.Bu sayede ziyaretçilerinize güzel bir sürpriz hazırlamış olursunuz.Bu her zaman dikkat çekici ve güvenlik açısındanda yararlı bir işlemdir. Aşağıdaki örnek ile bunu pekiştirip kendi sitelerinize uyarlayabilirsiniz. AddType application/x-httpd-php .web Bu .htaccess komutu ile dosyalarımızın uzantısını .php ‘den .web ‘e çevirdik.
 • Klasör Erişimini Engellemek

  Apache sunucusu üzerindeki sitelerimizde .htaccess dosyasında yapacağımız ufak değişiklik ile klasörlerimizi gizli tutup erişimi engelleyeceğiz. Eğer tüm dosyalarımıza erişimi engellemek için oluşturduğmuz .htaccess dosyasına; #deny all access deny from all bu kodu yazdığınız takdirde klasörlere erişim engellenecektir. Aynı şekilde bu işlemi belirli bir ip veya ip aralığı için yapmak isterseniz; #deny all access deny from
 • Mysql Veritabanı Onarımı

  Mysql ‘de hasar gormus tablolariniz varsa, mysqlcheck -r database_adi -uroot -psifre NOT : Tum tablolalari arastirir ve bozuk olanlari onarir.
 • Mysql ‘de komut calistirmak

  mysql> system ERROR: Usage: \! shell-command mysql> system ls Sevgiyle
 • Zend Studio Kısayol Tuşları

  Zend Studio ortamında proje geliştiripte kısayol tuşlarını bilmemek olmaz.Sık kullandığınız birşeyi tekrar etmek zaman kaybına ve sıkılmanıza neden olabilir.Bu yüzden sık kullandığınız bazı şeylerin kısayol tuşlarını öğrenmenizde fayda var diye düşünüyorum. Dosyayı buradan indirebilirsiniz.