Bursa Bilgisayar

Bilgisayar Giriş Çıkış Aygıtları Nelerdir

Giriş/çıkış

Giriş/çıkış, bilgi işlem dizgesinin değişik işlevsel birimleri (alt sistemleri) arasındaki iletişimi veya bu arayüzlere doğrudan bilgi sinyallerini göndermeyi sağlar.

Girişler, değişik birimlerden alınan sinyallerdir. Çıkışlar ise bu birimlere gönderilen sinyallerdir. I/O aygıtları bir kullanıcı (veya başka sistemler) tarafından bilgisayar ile bağlantı kurabilmek için kullanılır. Örnek olarak, klavye ve fare bilgisayarın giriş aygıtlarıdır. Ekran ve yazıcı ise bilgisayarın çıkış aygıtlarıdır. Değişik aygıtlar bilgisayar ile bağlantı gerçekleştirebilmeleri için giriş ve çıkış sinyallerini kullanırlar. Modem ve bağlantı kartları örnek olabilir.

Klavye ve fare kullanıcıların fiziksel hareketlerini giriş olarak alırlar ve bu fiziksel hareketleri bilgisayarların anlayabileceği düzeye getirirler. Çıkış birimleri ise (yazıcı, ekran gibi) giriş sinyali olarak bilgisayarın ürettiği çıkış sinyallerini alırlar ve bu sinyalleri kullanıcıların görebileceği ve okuyabileceği çıktılara çevirirler.

Bilgisayar mimarisinde merkezi işlem birimi (CPU) ve ana bellek bilgisayarın kalbini oluşturmaktadır. Çünkü bellek kendi talimatları ile merkezi işlem birimindeki verileri doğrudan okuyabilir ve merkezi işlem birimine doğrudan veri yazabilir. Örnek olarak, bir disket sürücüsü I/O sinyallerini dikkate alır. Merkezi işlem biriminin I/O yöntemlerini sağlaması alt düzey bilgisayar programlamacılığında aygıt sürücülerinin tamamlanmasına yardımcı olur.

Üst düzey işletim sistemleri ve üst düzey programlamacılık ideal I/O kavramlarını ve temel öğeleri ayırt ederek çalıştırmaya olanak sağlamaktadır. Örneğin C programlama dili yazılımların I/O’larını düzenlemek için içerisinde fonksiyonlar bulundurmaktadır. Bu fonksiyonlar dosyalardan veri okunmasını ve bu dosyaların içerisine veri yazılmasını sağlar.

Related posts

358 thoughts on “Bilgisayar Giriş Çıkış Aygıtları Nelerdir

 1. I visited multiple web pages however the audio feature for audio songs present at this web page is
  genuinely excellent.

 2. Make the bookings froom before, pick up a
  resort and just paxk yoyr bag to rush to the
  place. People hage wait about 45 minutes and pay 12 Euro pper person to take a crowded trip wwith nauseous tourists.
  Ideas for an Interesting and Romantic Evening Can’t think of any great ideas to turn the evve into one of those romance-infused eves?
  You might be able to use leftover play dough if tthe kids have any.
  All these romantic conversation starters can be found to be laying emphasis
  on the interests of your date. Climb a hill and then enjoy the
  view of the landscape below.

  Memorable…

 3. This is certainly extremely applicable position as heightened within your internet site. Delight in speaking about close to.

 4. Thank you for every other informative site. The place else
  may I am getting that type of information written in such a perfect means?
  I have a undertaking that I’m just now working on, and I have been on the look out for such info.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Characters available