Bursa Bilgisayar

Debian İçin Minitube Kurulumu

Merhaba arkadaşlar ubuntunun vazgeçilmez yazılımlarından olan minitube yazılımını debian üzerinde kurmak eredeyse bir işkence pakedin bir çok eksiği bulunuyor uğraşan arkadaşlar varsa beni iyi anlayacaklardır. Benim buradaki amacım biliyorumki sorun yaşandığı anda herkez internettte aramakta ancak linux’un genel yapısı itibari ile çok fazla türkçe kaynak bulunmamakta bu sebeble bende burada elimden geldiğince yaşadığım ve çözdüğüm sorunları yazmaya özen gösteriyorum dilerim sorun yaşayanlara bir nebze yardımcı olabilmişimdir.

Kurulum için önemli

Evet arkadaşlar paketi kurmadan önce yazılım merkezi aracılığı ile eksik paketlerin kurulması için VirtualBox Ose Kurmanızı özellikle öneriyorum çünkü programı kurarken bazı paketler istiyor bu paketleri tektek yüklemek işkence olduğu için otomatik virualbox ile yüklenmelerini sağlıyoruz.

Kurulum :

aptitude install build-essential qt4-dev-tools libphonon-dev libqtgui4 libqt4-xml libqt4-network libqt4-dbus phonon-backend-gstreamer gstreamer0.10-ffmpeg gstreamer0.10-plugins-bad checkinstall

Not: Ben burada 1.9 versyonunu kurmayı gösterdim. Alt versyonlar veya üst versyonlarda aynı şekilde çalışmaktadır. Yeni versyon çıkarsa buradaki indirme adresini değiştirerek yeni versyonu kurabilirsiniz.

cd ~/ && mkdir tmp && cd tmp/
wget http://flavio.tordini.org/files/minitube/minitube-1.9.tar.gz
tar xvzf minitube-1.9.tar.gz
cd minitube
qmake-qt4  && make

Çalıştırmak için

./build/target/ minitube

Bir sorun çıkarsa saptamak için

checkinstall

Ben masa üzeri kısayolu kullanmadığım içinn göstermiyorum. Programın klasöründen bir kısayol atarsınız masa üzerine yukarıdaki çalışma yerinden yani ./build/target/ minitube kolay gelsin microsoft gibi yamyamların elinden kurtulmak için açıkkaynağa destek verelim.

Olası bir hata

Error: Dependency is not satisfiable: libqtcore4 (>= 4:4.7.0~beta1)

bu tip bir hata alırsanız yazılım merkeinden virtualbox ose yi kurun çıkın işin içinden. Kurulum sorunsuzdur gerçi güncelleme geldi ancak hala geçerlidir.Kurmak isteyen ubuntu veya debian’a yada diğer linux türevlerinde aynı biçimde kurup rahatlıkla kullanabilir.

Bursa-Bilgisayar.com’dan Ben Emre Talay Saygılar Sevgiler.

Related posts

1.420 thoughts on “Debian İçin Minitube Kurulumu

  1. Good day! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one? Thanks a lot!

  2. I will also like to express that most individuals that find themselves with no health insurance are normally students, self-employed and people who are jobless. More than half with the uninsured are really under the age of Thirty-five. They do not sense they are in need of health insurance since they are young in addition to healthy. Its income is generally spent on houses, food, and entertainment. Many people that do go to work either full or part-time are not given insurance by means of their work so they move without due to the rising tariff of health insurance in the us. Thanks for the…

  3. Also these services are cheapoer than recruiting accountants and setting up a whole department in your fjrm for
    them. And, finally, describbe the impact of the problem on the lives of those affected.
    Feel free to contact Mindy with your questions or comments annd she will be happy tto reply.

  4. Hi, I do believe this is a great web site. I stumbledupon it I’m going to come back once again since i have book-marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Characters available