Bursa Bilgisayar

Debian İçin Minitube Kurulumu

Merhaba arkadaşlar ubuntunun vazgeçilmez yazılımlarından olan minitube yazılımını debian üzerinde kurmak eredeyse bir işkence pakedin bir çok eksiği bulunuyor uğraşan arkadaşlar varsa beni iyi anlayacaklardır. Benim buradaki amacım biliyorumki sorun yaşandığı anda herkez internettte aramakta ancak linux’un genel yapısı itibari ile çok fazla türkçe kaynak bulunmamakta bu sebeble bende burada elimden geldiğince yaşadığım ve çözdüğüm sorunları yazmaya özen gösteriyorum dilerim sorun yaşayanlara bir nebze yardımcı olabilmişimdir.

Kurulum için önemli

Evet arkadaşlar paketi kurmadan önce yazılım merkezi aracılığı ile eksik paketlerin kurulması için VirtualBox Ose Kurmanızı özellikle öneriyorum çünkü programı kurarken bazı paketler istiyor bu paketleri tektek yüklemek işkence olduğu için otomatik virualbox ile yüklenmelerini sağlıyoruz.

Kurulum :

aptitude install build-essential qt4-dev-tools libphonon-dev libqtgui4 libqt4-xml libqt4-network libqt4-dbus phonon-backend-gstreamer gstreamer0.10-ffmpeg gstreamer0.10-plugins-bad checkinstall

Not: Ben burada 1.9 versyonunu kurmayı gösterdim. Alt versyonlar veya üst versyonlarda aynı şekilde çalışmaktadır. Yeni versyon çıkarsa buradaki indirme adresini değiştirerek yeni versyonu kurabilirsiniz.

cd ~/ && mkdir tmp && cd tmp/
wget http://flavio.tordini.org/files/minitube/minitube-1.9.tar.gz
tar xvzf minitube-1.9.tar.gz
cd minitube
qmake-qt4  && make

Çalıştırmak için

./build/target/ minitube

Bir sorun çıkarsa saptamak için

checkinstall

Ben masa üzeri kısayolu kullanmadığım içinn göstermiyorum. Programın klasöründen bir kısayol atarsınız masa üzerine yukarıdaki çalışma yerinden yani ./build/target/ minitube kolay gelsin microsoft gibi yamyamların elinden kurtulmak için açıkkaynağa destek verelim.

Olası bir hata

Error: Dependency is not satisfiable: libqtcore4 (>= 4:4.7.0~beta1)

bu tip bir hata alırsanız yazılım merkeinden virtualbox ose yi kurun çıkın işin içinden. Kurulum sorunsuzdur gerçi güncelleme geldi ancak hala geçerlidir.Kurmak isteyen ubuntu veya debian’a yada diğer linux türevlerinde aynı biçimde kurup rahatlıkla kullanabilir.

Bursa-Bilgisayar.com’dan Ben Emre Talay Saygılar Sevgiler.

Related posts

1.420 thoughts on “Debian İçin Minitube Kurulumu

 1. Have you thought about incorporating some social bookmarking buttons to these blogs. At least for facebook.

 2. hello!,I love your writing so much! share we communicate more approximately your article on AOL? I require an expert on this space to unravel my problem. Maybe that is you! Looking forward to peer you.

 3. Happy MotivationMonday!! Make this your new mantra and unleash your inner warrior tonight at the gym!

  Trust us, your body will thank you for it!! Unlock the key to weight loss by following these great
  tips to boost your metabolism EVEN MORE with phentermine! The nights are drawing in and the weather is changing but you can’t
  let that stop you from working out – remember that summer bodies are made in winter!
  Time for another ThrowbackThursday Phentermine Success Story!

  Check out Naomi’s bikini body in the ‘after’ shot if you need some motivation to get
  to the gym tonight!…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Characters available