DHCP Kira Yenilemek

İstemci cihaz DHCP’den ip adresi alınca DHCP bu ip adresini varsayılan olarak 8 günlük bir süre boyunca istemci için ayırmış yani istemciye tahsis etmiş olur. 8 günlük varsayılan süre değiştirilebillir. Fakat istemci cihazın her yeniden başlatılması sonucu istemci cihaz tekrar DHCP sunucusuna unicast dhcprequest paketi gönderir ve aldığı ip adresinin tekrar 8 günlük (yeniden başladıktan sonraki 8 gün, önceden kullandığı süre hesaba katılmaz) kendisine ayırtılmasını ister. Bunun sonucunda DHCP sunucusu istemciye unicast olarak dhcpack paketi gönderir ve istemcinin ip adresini kullanma süresini tekrar 8 güne çıkrarı. Böylece istemciler ip adreslerini DHCP sunucusundan otomatik olarak alsalar bile, ip adresleri çok sık değişmez.

~~ Bir istemci DHCP den ip adresi alır ve 8 günlük süre dolmadan yeniden başlatılırsa DHCP sunucusuna tekrar paket gönderip ip adresinin süresini uzatması için istek yaptığını söylemiştik. Fakat yeniden başlatma sonucunda istemcinin gönderdiği paketlere DHCP sunucusu cevap vermezse istemci, daha önceden DHCP tarafından kendisine atanan default gateway (varsayılan ağ geçidi) e ping atmayı dener ve eğer ping’den cevap alırsa 8 günlük süreden kalan süre boyunca ip adresini kullanmaya devam eder. Kalan gün sayısı da dolduğunda istemci ip adresi alma sürecini en başından başlatır ve DHCP sunucusundan ip adresi almaya çalışır. Sunucudan ip adresi alamazsa APIPA’dan ip adresi alır. Eğer istemci default gateway’e attığı ping’e cevap alamazsa kullandığı ip adresini bırakır ve APIPA ‘dan ip alır.

~~ APIPA’dan ip adresi alan bir istemcinin default gateway’i yoktur ve her 10 dk’da bir ortamda DHCP sunucusu arar yani ortama DHCPDISCOVER paketi gönderir.

~~ %50 prosedürü : Eğer bir istemci hiç kapanmazsa bu süreç işler. İstemci bir ip adresi aldıysa , örneğin 8 günlük, bu sürenin yarısına gelene kadar (yani sürenin bitmine 4 gün kalıncaya kadar) DHCP sunucusuyla hiç bağlantıya geçmez. Fakat ip adresi aldıktan sonra ayırtma süresinin yarısına, (4 gün), gelince DHCP sunucusuna kullanım süresinin tekrar ilk ip adresini aldığı zamandaki süreye uzatılmasını ister ve bu isteğini unicast dhcprequest paketi göndererek yapar. Sunucuya bu istek ulaşırsa sunucu süreyi uzatır. Eğer istek ulaşmazsa istemci kalan ip adresi kullanım süresinin yarısına geldiğinde, yani sürenin bitimine 2 gün kaldığında, yine sunucuya unicast dhcprequest paketi gönderir ve sürenin uzatılmasını ister. Sunucudan yine cevap gelmeze istemci tekrar kalan sürenin yarısına geldiğinde , yani sürenin bitmesine 1 gün kala, ortama dhcpdiscover paketini broadcast yapar ve ortamdaki sunucularda sürenin uzatılmasını ister. Bu sürecin sonunda istemcinin ip adresi kullanma süresi ya uzatılır veya istemci sunucuya erişemediği için APIPA’dan ip adresi alır.

~~ DHCP sunucusu istemciye verdiği ip adresini istemciden hiç haber alamasa bile (dhcprequest veya dhcpdiscover paketleri ile) belirlenen süre boyunca ayırır ve başka istemciye vermez. fakat belirlenen süre dolunca ve istemci ip adresini kullanmaya devam etmek için herhangi bir paket göndermezse ip adresi boşa çıkar ve diğer istemcilere verilebilir.

73 Responses to “DHCP Kira Yenilemek”

Sayfalar: « 1711 10 9 8 7 6 5 4 3 2 [1] Show All

 1. 5
  Blind date Says:

  News info…

  I was reading the news and I saw this really cool info…

 2. 4
  love Says:

  I have a website that has been up and running for some time now, and for numerous reasons I want to replace it with a WordPress site.. . So, how do I start building the WordPress site – in a seperate folder from the “public_html” folder? Then when you are ready to move it into the public_html folder, do you have to correct whatever file-paths and link errors?.

 3. 3
  same day payday loans online Says:

  I’m amazed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and interesting, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The issue is something that too few men and women are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my search for something relating to this.

 4. 2
  Ang mo kio townhouse Says:

  Wikia…

  Wika linked to this place…

 5. 1
  Franklyn Phillippy Says:

  I simply want to tell you that I am just new to blogs and certainly liked this web blog. Likely I’m planning to bookmark your blog post . You actually have excellent articles. Regards for sharing your website.

Sayfalar: « 1711 10 9 8 7 6 5 4 3 2 [1] Show All

Leave a Reply

 Characters available