Google Webmaster Tools Google Webmaster Araçları Hakkında

Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere google’nin kendi içerisinde webmaster arkadaşlara yardımcı olmak için oluşturduğu bölümü konu alan bir makale hazırlamak istedim.

Google’ın web site yöneticilerine sağlamış olduğu en büyük nimetlerden biriside hiç şüphesiz Google Web Yöneticisi Merkezi hizmetidir.
Google’ın sağlamış olduğu bu hizmet içerisinde neler var bunları inceleyelim.

Site durumu sihirbazı: Sitenizin Google tarafından indexlenip indexlenmediğini kontrol edebilirsiniz. Ayrıca Google botunun sitenize en son hangi tarihte uğradığınıda öğrenebilirsiniz.

Site yöneticisi araçları: Bu bölümde sitenizin Google tarafından iyice indexlenip arama motorunda ilk sıralarda çıkabilmesi için sizin hazırladığınız site haritası kullanılır. Google’a site haritanızı göndererek sitenizin indexlenmesine katkıda bulunabilirsiniz.

İçeriğinizi Google’a gönderin: Site haritası ekleyerek sitenizi Google’a tanıtabilrsiniz ancak bazen yeni eklenen içerikleri Google’ın almaması gibi sonuçlar oluştuğu sırada bu aracı kullanabilir ve yeni yazınızın url adresini Google’a gönderebilirsiniz. Bu alan içerisinde aynı zamanda Google’a videoda gönderebilirsiniz.

Site yöneticileri için Google blogu: Google’ın blogger altyapılı bir site yöneticileri blogudur. İçeriği ingilizce olarak yayınlanmaktadır. Webmaster Blog Merkezi olarak adlandırılıyor.

Site yöneticileri için Google’ın tartışma grubu: Google’ın siten yöneticileri için hazırlamış olduğu bilgi alışverişinin yapıldığı bir platform olan bu alanda tartışmalara katılabilir veya sadece siteden bilgi edinebilirsiniz. Bu bölüm Türkçe olarak kullanılabilmektedir.

Site Yöneticisi yardım merkezi: Bu alanda adındanda anlaşılacağı gibi site yöneticileri yardım merkezi olarak kurulmuş bir platform. Google hakkında her türlü soru ve sorunlarınıza cevap bulabileceğiniz bir yer olarak hazırlanmış.

Google webmaster araçlar sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

1.183 Responses to “Google Webmaster Tools Google Webmaster Araçları Hakkında”

Sayfalar: « 30811 10 9 8 7 6 5 4 3 2 [1] Show All

 1. 5
  online dating philippines Says:

  For instance, major music stores like iTunes are not available in Asia and US TV networks which let viewers see programmes on their website don’t make such programmes available to viewers outside the US. This is even if people are willing to pay to download or see the content.. Isn’t an online store or channel where content is legitimately distributed globally possible?. If the government is responsible for restricting distribution, which government are we talking about? The government in the country where the content is produced or the government in the country where the content is to be imported to?.

 2. 4
  match Says:

  Are there any good schools where you could double major journalism and creative writing?

 3. 3
  online dating philippines Says:

  I’m looking for some really good business blogs to add to my google reader that are worthwhile following on an ongoing basis. Can you make and recommendations? I have Seth Godin’s already. Thanks!. . It would also be helpful if you told me why you liked these blogs..

 4. 2
  Tyson F. Gautreaux Says:

  I just want to say I am just all new to weblog and actually loved your blog site. Almost certainly I’m planning to bookmark your website . You surely have excellent articles. Thank you for revealing your webpage.

 5. 1
  Wendy Says:

  the beginner to the iteurseics market.i would like to buy the unit trust and came across your article in the star.u mention tht v hav to ask the key question when buying unit trust.i would be pleased if u can explain in detail the question need to ask.note:i m an accounting student currently pursuing acca and nvr buy the unit trust b4,can be said a ‘gullible ‘investor.my fren uncle who has invested in the stock market said we hav to buy the share when the price is low,the klci now is dropping,izzit mean tht this is good time for me as a first time investor to enter the stock market?i would apprecite your expertise in clarifying my doubt.paise.my english not tht good.

Sayfalar: « 30811 10 9 8 7 6 5 4 3 2 [1] Show All

Leave a Reply

 Characters available