Bursa Bilgisayar

HTML5′e Giriş

.

HTML standartlarından en yenisi olan HTML5 ile web alemindeki değişimde hızlandı. Geliştiriciler uygulamaları bu yeni standarta göre geliştirmeye ya da ona göre yeni uygulamalar yazmaya başladı.

Durum böyleken bende uzaktan olaylara bakmak yerine içine girip HTML5 ile neler yapabiliriz biz göz atalım dedik.

Biliyorsunuz ki, HTML5′e ilk geçenlerden biri Youtube oldu. Özellikle HTML5′in süper forveti diyebileceğimiz <video> tagini kullanan Youtube, kullanıcılarına Flashsız video izlemenin keyfini sundu.

Bilgisayarımızda FlashPlayer olmamasına rağmen Youtube videolarını bize izleme imkanını sunan <video> tagi, getirdiği yep yeni özellikler ve JavaScript ile muhteşem şekilde çalışması, Web’in artık ne noktaya geldiğini gözler önüne serdi.

.

Küçük bir giriş ve örnekten sonra isterseniz HTML5′i tanılayalım.

HTML5 = CSS + JAVASCRIPT + HTML dersek pek yalan olmaz. Ama daha profesyonel bir açıklama yapmak gerekirse,

HTML standartının, HTML4.01 ve XHTML1.1 ile birleşmesinden oluşmuş, World Wide Web üzerinde yapılanan ve içerik sunan en son versiyona HTML5 denir.

HTML5 için herzaman ki gibi .html uzantılı dosyaları kullanmak en mantıklısı olacaktır. Buna ek olarak, .htm, .xhtml, .xht dosya uzantılarıda kullanılabilir. HTML5 ile gelen özelliklerden bir tanesi ise, yeni parse modu <!DOCTYPE html>

Fazla uzatmadan şöyle kısaca bir yeni gelen özelliklere bakıcak olursak,

 • <canvas> elementi ile gelen, 2D çizim olanağı,
 • Offline database uygulamaları,
 • Drag and drop tekniği,
 • Cross-Document Messaging,
 • Web Workers,
 • Geolocation,
 • <video>,<audio> gibi tagler ile pluginsiz video izleme olanağı

ve daha niceleri.

Şimdilik sadece başlıklarını yazdım. İlerleyen günlerde, hepsini tek tek açıklayarak HTML5 konusunu dahada derinleştireceğiz. Umarım sizde HTML5′i seveceksiniz. Eğer benim gibi uzun süredir HTML standartlarında çalışan biriyseniz HTML5 çok hoşunuza gidicek.

Related posts

15 thoughts on “HTML5′e Giriş

 1. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and amusing, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is something that too few people are speaking intelligently about. I’m very happy that I came across this in my hunt for something regarding this.

 2. Ƥaіrѕ of MC4 /feminine solar Panel message Connectoгs

  There are many ԝays to take adѵantage of the savings ցained from pɦoto voltaic panel methods.Not
  solelyy dߋeѕ it assist you to savе using reducing yοur vitalіty requirement frօm
  the սtіlity fiгm, it mаy also alloա you to lock in a
  decrease solar energy ƿrice.by utilizing the electricіty foгmed passing thгough
  your unit durіng the hours of ɗaylіght, (ԝhеn fees are аtt theiг peak), and utilizing the utility firm’ѕ enetgy within the evening, (when thе ƿricеs arе at their lowest),
  уou will decrease your gеneral value for your…

 3. I’ve recently started a blog, the information you provide on this web site has helped me greatly. Thank you for all of your time & work. “Her grandmother, as she gets older, is not fading but rather becoming more concentrated.” by Paulette Bates Alden.

 4. I simply want to say I am just beginner to blogs and really loved you’re web blog. Almost certainly I’m going to bookmark your site . You really have tremendous articles and reviews. Thanks for sharing your web page.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Characters available