Bursa Bilgisayar

İlk Bilgisayar Ağı Nere Kullanıldı

Bilgisayarlar 1950`lerden beri çoklu ortamlar arasında bilgi koordinasyonu kurmak amacıyla kullanıldı. ABD ordusunun (SAGE) sistemi bu tür sistemlerin geniş kapsamlı ilk örneğiydi ve bu sistem (Sabre) gibi birçok özel amaçlı ticari sisteme öncülük etti. 1970’lerde ABD’li mühendisler ordu içerisinde yürütülen bir tasarı çerçevesinde bilgisayarları birbirleri ile bağlayıp (ARPANET), günümüzde bilgisayar ağı olarak bilinen yapının temellerini attılar. Zaman içerisinde bu bilgisayar ağı, ordu ve akademik birimler ile de sınırlı kalmayıp genişledi ve bugün milyonlarca bilgisayar içerden Bilgisunar (İnternet veya Genel ağ) oluştu. 1990’lara gelindiğinde ise, İsviçre’nin CERN araştırma merkezinde geliştirilen Küresel ağ (World Wide Web, WWW) adlı iletişim kuralları, e-posta gibi uygulamalar ve ethernet gibi ucuz donanımsal çözümler ile bilgisayar ağları yaygınlık kazandılar.

Related posts

514 thoughts on “İlk Bilgisayar Ağı Nere Kullanıldı

 1. I have taken notice that in cameras, unique receptors help to aim automatically. These sensors regarding some camcorders change in contrast, while others employ a beam with infra-red (IR) light, specially in low lighting. Higher specs cameras oftentimes use a mixture of both systems and will often have Face Priority AF where the video camera can ‘See’ a new face and concentrate only on that. Many thanks for sharing your notions on this blog.

 2. Might be nearly unthinkable to see well-advised viewers on this subject, even though you look like you know whatever you’re covering! Bless You

 3. Hi there! This article could not be written any better!
  Looking at this article reminds me of my previous roommate!
  He continually kept talking about this. I most certainly will send this article to
  him. Pretty sure he’ll have a good read. Thanks for sharing!

  Feel free to surf to my homepage

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Characters available