İlk Bilgisayar Ağı Nere Kullanıldı

Bilgisayarlar 1950`lerden beri çoklu ortamlar arasında bilgi koordinasyonu kurmak amacıyla kullanıldı. ABD ordusunun (SAGE) sistemi bu tür sistemlerin geniş kapsamlı ilk örneğiydi ve bu sistem (Sabre) gibi birçok özel amaçlı ticari sisteme öncülük etti. 1970’lerde ABD’li mühendisler ordu içerisinde yürütülen bir tasarı çerçevesinde bilgisayarları birbirleri ile bağlayıp (ARPANET), günümüzde bilgisayar ağı olarak bilinen yapının temellerini attılar. Zaman içerisinde bu bilgisayar ağı, ordu ve akademik birimler ile de sınırlı kalmayıp genişledi ve bugün milyonlarca bilgisayar içerden Bilgisunar (İnternet veya Genel ağ) oluştu. 1990’lara gelindiğinde ise, İsviçre’nin CERN araştırma merkezinde geliştirilen Küresel ağ (World Wide Web, WWW) adlı iletişim kuralları, e-posta gibi uygulamalar ve ethernet gibi ucuz donanımsal çözümler ile bilgisayar ağları yaygınlık kazandılar.

Related posts

514 thoughts on “İlk Bilgisayar Ağı Nere Kullanıldı

  1. by numerous as strip clubs”.|To twerk harder push harder, push your hips backwards and forwards tougher (by backwards and forwards,

  2. I just want to mention I am new to blogging and truly enjoyed your blog. Most likely I’m likely to bookmark your site . You definitely have awesome articles and reviews. Appreciate it for sharing with us your blog.

  3. I just want to say I am just all new to blogs and truly liked your web page. Almost certainly I’m planning to bookmark your website . You really have incredible posts. Kudos for sharing with us your blog site.

  4. Sorry for my bad English.Very well written information. It will be valuable to everyone who employess it, as well as yours truly :). Keep doing what you are doing – for sure i will check out more posts.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir