iPhone 5 Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Bütün dünyanın merakla beklediği ve yine bütün dünyanın tanıtımını izlediği Apple’ın yeni telefonu iPhone 5 nihayet meraklıları ile buluşuyor. 12 Eylül günü yapılan gecede Apple yetkilileri ve Tim Cook iPhone 5′i bütün dünyaya tanıttı. 12 Eylül günü Apple sadece yeni ürünü olan iPhone 5′i değil bunun yanı sıra iPod Touch’larını ve iPod Nano’larını tanıttı.

Bir çok kişinin en çok merak ettiği konu ise iPhone 5′in fiyatının ne olacağıydı. Apple yeni modeli olan iPhone 5′in en üst modelinin 499$ dolar olduğunu belirtti. bunun yanı sıra eski iPhone modellerinin de daha uygun fiyatlar dahilinde satışının yapılacağını kaydetti. Bugün ise sim kilitsiz iPhone’ların fiyatları belli oldu. 2 gün önce tanıtılan sim kilitsiz halinin fiyatı 649 ile 679 euro arasında değişiyor.

Ön siparişe sunulan iPhone 5′lerin 649 dolardan satışa sunulacağını biliyoruz. Yine Apple’ın belirlediği kontratsız fiyatlarda ise son durum şu şekilde;

16 GB iPhone 5: 649 dolar

32 GB iPhone 5: 749 dolar

64 GB iPhone 5: 849 dolar.

22 Responses to “iPhone 5 Fiyatı ve Çıkış Tarihi”

Sayfalar: « 9 8 7 6 5 4 3 2 [1] Show All

 1. 5
  payday loans Says:

  Everything is very open with a precise description of the issues. It was truly informative. Your website is useful. Thank you for sharing!

 2. 4
  asian dating Says:

  I’m a teenager and I heard that you can actually get paid for things like this. I’m experienced with computers and have good literature skills and I’m sure I can write successful blogs/articles.. . On a different (sort of) topic, would I be able to join affiliate programs?.

 3. 3
  Gregory Despain Says:

  I simply want to mention I am beginner to weblog and honestly enjoyed this blog site. Most likely I’m planning to bookmark your blog . You certainly come with fabulous posts. With thanks for revealing your website.

 4. 2
  Luigi Fulk Says:

  I simply want to say I am just all new to blogging and site-building and certainly savored you’re blog site. More than likely I’m going to bookmark your blog . You absolutely come with remarkable posts. Kudos for revealing your blog.

 5. 1
  Anonim Says:

  Sağol paylaşım için

Sayfalar: « 9 8 7 6 5 4 3 2 [1] Show All

Leave a Reply

 Characters available