Kernel Log Nedir

Merhaba arkadaşlar bildiğiniz gibi loglar ile ilgili ince bilgiler vermeye devam ediyoruz bugün konumuz kernel log umarım faydalı bir konu olur işinize yarar. Öncelikle kernel hakkında biraz bilgi verelim.

Sistemin çekirdeği işletim sisteminin ise can damarıdır. Uygulamalar ve donanım seviyesindeki bilgi işlemleri arasında bir köprü görevi görür. Çekirdeğin görevleri sistemin kaynaklarını yönetmeyi de kapsamaktadır. Genellikle çekirdek, işletim sisteminin temel bir elemanı olarak, yazılımın fonksiyonunu yerine getirebilmesi için kontrol etmesi gereken kaynaklar için düşük seviye soyutlama katmanı sağlayabilir. İşletim sistemi görevleri, tasarımları ve uygulanmalarına göre farklı çekirdekler tarafından farklı şekillerde yapılır. Sistem açılırken belleğe yüklenir ve sistem kapatılıncaya kadar bellekte kalır.
Belleğe yüklenmiş Linux çekirdeğe, modüller vasıtasıyla dinamik olarak kod eklenebilir. Örneğin bir ethernet kartı sürücüsü, çalışan işletim sistemine modül ile tanıtabilir. Aynı şekilde kullanılmayan modüller dinamik olarak bellekten silinebilir ve aklınıza gelebilecek envayi çeşit özellik eklenebilmektedir.

kernel yani çekirdekte oluşabilecek sorunlar sisteminizi felç edebileceğinden böyle br durumda hata kayıtlarını incelemek için /var/log/ klasörleri altında “kernel” logunu editörünüzle açıp inceleyebilirsiniz. Kernel log ayrıntılı olarak size hatalar hakkında bilgi verecektir.

1.809 Responses to “Kernel Log Nedir”

Sayfalar: « 55911 10 9 8 7 6 5 4 3 2 [1] Show All

 1. 5
  Dinorah Tegeler Says:

  I like the dress but know you would glance fab in both! I cannot believe almost everything in the store will probably be 1/2 off! WOW, wish I lived closer because I love The Limited.

 2. 4
  ykouhnhnhngkmgcnttmk Says:

  Title

  […]just beneath, are various totally not connected web pages to ours, however, they are surely really worth going over[…]

 3. 3
  uyjgbhgxtjkjhnkbvbxdj Says:

  Title

  […]here are some hyperlinks to web-sites that we link to since we think they’re really worth visiting[…]

 4. 2
  mhngtbvzjbnhmnkjb Says:

  Title

  […]we prefer to honor a lot of other net websites on the internet, even though they aren’t linked to us, by linking to them. Under are some webpages really worth checking out[…]

 5. 1
  sdngrckmtgkrsvmgsdjkv Says:

  Title

  […]the time to read or stop by the material or web sites we have linked to beneath the[…]

Sayfalar: « 55911 10 9 8 7 6 5 4 3 2 [1] Show All

Leave a Reply

 Characters available