Bursa Bilgisayar

Lastlog Nedir

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde sizlere yine sunucularda herhangi bir sorun çıktığında direk müdahale etmek için /var/log klasörümüz altında bulunan hata kayıt tutucularından lastlog ile ilgili bir kaç bilgi vermeyi amaçlıyoruz umarım faydalanırsınız.

Last ingilizce kaşılığı ile “son” kelimesine karışık gelmektetir. log ise günlük veya kayıt anlamlarında kullanılmaktadır. kısaca özetlersek son kayıt neyin son kaydı diye sorgulayacak olursak. Sisteme giren kişilerin kaydını tutan logu incelediğimizi açıklıkla görürüz.

Ssh ekranlarımızda yönetici olarak oturum açtıktan sonra istersek direk komutumuzu yazarak

Komut:

last

Son olarak ssh üzerine kimin hangi ip adresinden girdiğinin ayrıntılı raporunu alabiliriz. Bu listeyi belli bir seçeneğe görede dizayn edebilir ve öyle sorgulayadabiliriz.

last pts/0
last pts/1
last pts/2

Nedir bunlar diyebilirsiniz sisteme giren her kullanıcıya ssh bir numara atmaktadır.Bu sebeble sistemde 3 kullanıcı varsa pts 2ye kadar bir arama yaptığınızda sistem bu kişilerin ip adresi ve girdiği tarih saati size verecektir.

last komutu herzaman işlemeyebilir şöyleki şast komutunda bazen birikmeden ötürü sorun çıkabilmekte ve ssh arayüzüne tam hakim olmayan arkadaşlar bu sebeble büyük sorunlar yaşamaktadırlar. Bunları aşmak için bir komut veriyorum olursa lazım olur.

last > last.txt

Naptık son girişleri bir not defterine yazdırdık artık not defteri aracılığı ile dilediğimiz giib kayıtları inceleyebiliriz.

nano yada pico veya vi yada sizin editörünüz hangisi ise onunla last.txt dosyamızı açıyoruz.

Örnek:

nano last.txt ve inceliyoruz.

Bir diğer konumuz ise /var/log/ klasörümüz içinde giriş kayıtlarımızı tutan lastlog son günlüğümüze geldi.

Eğerki direk ssh’a yazarsanız komutu örnek

lastlog

şeklinde direk ssh ekranında sunucunuzda hesap olarak çılan bütün kullanıcıların listesini ve karşılarında ise hangi tarih ve zaman girdklerini ayrıntılı olarak görebilirsiniz. Böylelikle hangi hesap nezaman saat kaçta hangi kullanıcı ile giriş çıkış yapmış saptayabilir buna göre çözüm üretebilirsiniz. Bu bir çok anlamda ssh kaçaklarınında önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Yine buradada sorun yaşarsanız aynı şekilde txt oluşturarak örnek kullanım

lastlog last.txt

editörünüzle oluşan dosyayı rahatlıkla inceleyebilirsiniz. Kayıtlardan emin olmazsanız cron aracılığı ile kayıtları belli zaman aralıkları ile farklı klasörlere kayıt ettiredebilirsiniz.

Bursa-Bilgisayar.Com’dan Bendeniz Yunus Emre Talay bi sonraki makalemizde görüşmek dileğimle hoşçakalın.

Related posts

780 thoughts on “Lastlog Nedir

  1. Hi my name is Janette and I just wanted to drop you a quick note here instead of calling you. I discovered your Lastlog Nedir page and noticed you could have a lot more traffic. I have found that the key to running a popular website is making sure the visitors you are getting are interested in your niche. There is a company that you can get targeted traffic from and they let you try their service…

  2. very nice post, i certainly love this website, keep on it

  3. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Characters available