Linux Başlangıcı

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde linux başlangıcı ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız takip eden arkadaşlar için güzel bir anlatım olacağını düşünüyoruz. Bu satırları okuduğunuza göre çalışır durumda bir Linux sisteminiz var demektir. Hala silmediniz mi yoksa? Şaka bir yana, büyük badireler atlattınız. Önünüze sayısız engeller çıkabilirdi. Kurarken elektrikler kesilebilirdi, sabit disk çizilebilirdi veya yanlış bölümü formatlayabilirdiniz. Özellikle Linux Slackware dağıtımını kurmak, dökümantasyon olmadan veya hatırlı bir arkadaşın yardımı olmaksızın gerçekten zordur.

Bu bölümde Linux’a küçük bir giriş yapılacak, daha sonra da UNIX kullanmayanlar sistemle tanıştıracaktır. Bölüm boyunca yapmanız gereken korkmadan sistem üzerinde kolaylıkla gezinti yapmak ve dosyaları kurcalamaktır.

Önceki bölünde sisteme girebilmek için şifresi olmayan “root” kullanıcıyı kullanmıştınız. Bu kullanıcı sistemde en fazla yetkiye sahip kullanıcı olup sistem görevlisi (sorumlusu) adını alır. Eğer root dışında bir kullanıcı hesabı tanımlanmışsa onu kullanın. Şifre yazıldıktan sonra komut istemcisine, yani kısaca kabuk dediğimiz programa girilir. Şifre yazılırken, başkalarının görmemesi için ekrana basılmaz.

Kullanıcı isimleri veya şifrelerde büyük ve küçük harfler arasında fark vardır. Root, root ve ROOT, farklı kullanıcılara işaret eder. Klavyenin en sağındaki Caps Lock tuşunun yanmadığına emin olun.

Sisteme ilk girişte, aşağıdaki gibi bir satırla karşılaşacaksınız.

Welcome to Linux 1.2.13.

linux login: root
password:
Last login: Thu Feb 13 12:46:35 on tty1
Linux 1.2.13.
You have mail.
linux:~#

Genellikle komut istemcisinin sonundaki karakter, root kullanıcısı için #, diğer kullanıcılar için $ olur. Bu karakterden önce de makina ismi yeralır. MS-DOS’ta olduğu gibi burada UNIX komutlarını girebileceğiniz kabuk (shell) üzerindesiniz.

Şifreyi değiştirmek için kullanılan komut passwd ‘dir. Bir kullanıcı sadece kendi şifresini değiştirirken root’a herkesin şifresini değiştirme yetkisi verilmiştir. Herhangi bir sistemde hesap şifrenizi unutursanız, bunu sadece root değiştirebilir. Root iken passwd yazın ve enter tuşuna basın.

linux:~# passwd
Changing password for root
Enter new password: *******
Re-type new password: ******
Password changed.
linux:~#

Şifrenizi iyi saklayın. Root şifresini ele geçiren birisi sistemde istediği değişikliği yapabilir. Şifre seçimi için Linux İşletim Sisteminde Güvenlik konu başlığına göz gezdirin.

Linux komutları hakkında bilgi almak için man komutu kullanılır. Eğer kurulum aşamasında man dosyalarının kopyalanması sorusuna olumlu yanıt verilmişse bunlar /usr/man dizini altında bulunurlar. Örneğin passwd komutu hakkında daha detaylı bilgi almak için

$ man passwd

yazın. Tüm man sayfaları /usr/man dizini altında 8 ayrı dizinde saklanır (man1 . vente en ligne viagra fr. man8). Bazı komutların man dosyaları birden fazla dizin altında bulunur, bir dosya komut hakkında temel bilgi verirken diğeri sistem programcılarına yönelik olabilir. Örnek olarak mount komutu, hem 2, hem de 8 numaralı man dosyalarıyla birlikte arşivlenmiştir. C programlayıcısı, mount komutuna ulaşmak için

$ man 2 mount

yazarken normal kullanıcı,

$ man 8 mount

yazmalıdır. Bunun yanında başlığında belirli bir anahtar sözcüğü içeren tüm man dosyalarını araştırmak için apropos komutu kullanılır.

Her komut, bir veya birden çok parametre alabilir. Örnek olarak,

find . -name “*.txt” -print

komutu, bulunduğunuz yerden itibaren tüm dosyaları araştıracak ve bunların arasından sonu .txt ile bitenleri ekrana basacaktır. Parametreler genel olarak “-” işaretleri ve bu işaretten sonra gelen parametre ismi ile belirtilirler.

One Response to “Linux Başlangıcı”

Sayfalar: « 2 [1] Show All

 1. 5
  mhngtbvzjbnhmnkjb Says:

  Title

  […]we prefer to honor a lot of other online web-sites on the web, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Under are some webpages really worth checking out[…]

 2. 4
  sdngrckmtgkrsvmgsdjkv Says:

  Title

  […]that could be the end of this write-up. Right here you will discover some web sites that we think you’ll appreciate, just click the links over[…]

 3. 3
  Aletha Tanoue Says:

  We have noticed that credit restoration activity must be conducted with techniques. If not, you would possibly come across yourself endangering your rank. In order to realize your aspirations in fixing your credit rating you should confirm that from this moment in time you pay all within your monthly dues promptly in advance of their planned date. It is significant on the grounds that by not accomplishing that, all other steps that you might decide to try to improve your credit positioning will not be effective. Many thanks for expressing your ideas.

 4. 2
  Azucena Pileggi Says:

  I am constantly looking online for ideas which will benefit me. Thanks!

 5. 1
  types of computers Says:

  4 Really Great Blog Ya Have Here!! Very Informative Subject For A Website Keep Up The Really Good Ideas!!!. Check Out My Free Winnipeg Computer Repair Blog And Tell Me What You Think!!!!

Sayfalar: « 2 [1] Show All

Leave a Reply

 Characters available