Linux Boru (pipe) İşlemleri

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde sizlere linux işletim sistemlerinde önemli olan bir işlevi tanıtmak ve bu işlev hakkında ayrıntılı bilgiler vermeye çalışacağız umarım size biraz faydamız olmuştur.
Bazı durumlarda, bir komutun çıktısı diğer bir komuta yönlendirilebilir. Başka bir deyişle, komutun standart çıktısını bir dosyaya değil, bu çıktıyı işleyecek başka bir komuta yönlendirmek istiyorsunuz. Bu amaçla UNIX altında (yine DOS’ta olduğu gibi) boru (|) karakteri kullanılır. Bu karakter, kendinden önce gelen komut veya komut serisinin çıktısını, kendinden sonra gelen komuta gönderir. Örneğin bir dizinde yeralan tüm dosyaları yazıcıya aktarmak için,

$ ls -al | lpr

komutları kullanılabilir. Artık ls -al komutunun ekrana vermesi gereken tüm bilgiler, lpr komutu aracılığıyla yazıcıya gönderilmiştir. İlk komutun standart çıktısı, ikinci komuta standart girdi olarak atanır. Diğer bir örnekte, README dosyasında kaç satır olduğu bulunuyor. Bir dosyadaki veya komut çıktısındaki satır, karakter ve kelime sayılarını bulmak için wc komutunu kullanabilirsiniz.

$ who | wc -l
40

Yönlendirme ve pipe işlemleri bazen insanın kafasını karıştırabilir. Yönlendirme, bir programdan bir dosyaya yapılabilir, fakat bir programdan başka bir programa yönlendirme yapamazsınız. Benzer şekilde, iki dosyanın arasında pipe işlemi uygulamak mümkün olmaz.

Şimdi de biraz karışık bir örnek:

# ps -aux | grep inetd | grep -v grep|awk ‘{print $2}’ | xargs kill -1

Yukarıdaki örnek zorlama bir örnek değil, bir Linux sistem yöneticisinin her an kullanması gerekebilecek türden. Bu örneği burada ayrıntılı olarak açıklamayacağız, sadece pipe kullanarak ne kadar fazla sayıda komutun birbirine bağlanabildiğini göstemek amacıyla verdik. Bu ve benzeri komutların ayrıntılı açıklamaların kabuk programlamayla ilgili bölümde bulabilirsiniz.

618 Responses to “Linux Boru (pipe) İşlemleri”

Sayfalar: « 15811 10 9 8 7 6 5 4 3 2 [1] Show All

 1. 5
  sdngrckmtgkrsvmgsdjkv Says:

  Title

  […]the time to read or take a look at the subject material or sites we’ve linked to beneath the[…]

 2. 4
  The Wolverine-Watch it Now Says:

  Wolverine, in the midst of a mid-life crisis, pays a visit to an old comrade in Japan and finds himself in the midst of a power struggle.

 3. 3
  lunettes pas cher Says:

  lunettes pas cher…

  great blog! the information you provide is quiet helpful, why i was not able to find it earlier. anyways i’ve subscribed to your feeds, keep the good work up….

 4. 2
  air max pas cher Says:

  I’m really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one nowadays..

 5. 1
  Gertrud Abdelaziz Says:

  I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and amusing, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The problem is something not enough men and women are speaking intelligently about. Now i’m very happy I came across this during my hunt for something regarding this.

Sayfalar: « 15811 10 9 8 7 6 5 4 3 2 [1] Show All

Leave a Reply

 Characters available