Linux Üzerinde Ağ Trafiğini İzlemek İçin Program IPTraf

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere linux mimarisine sahip işletim sistemlerinde kurup kullanabileceğiniz varolan ağ trafiğini ayrıntılı olarak görüntüleyip müdahalede bulunabileceğiniz bir programı anlatmak istiyorum.

Linux’un ethernetleri üzerindeki trafiği detaylı olarak dinlemek ve monitor etmek için IPTraf (Ip Network Monitoring Tool) isimli küçük bir yazılım var. Aslında, 90’lı yıllardan beri var olan bu arac gerçekten çok yaralı olduğunu düşündüğüm bir araç.

Kurulum;

Paket yöneticisi olarak yum kullanan dağıtımlarda

yum install iptraf

kurulum sonrası çalıştırmak için

iptraf

Paket yöneticisi apt olaran dağıtımlar için

sudo apt-get install iptraf

kurulum sonrası çalıştırmak için

sudo iptraf

işlemleri ile programımızı kurup deneyebilirsiniz.

program kurulum sonası çalışması için pnecere boyutunuzu genişletmeniz yönünde uyarı verebilir pencere boyutunuzu geniş tutmanızı öneririm.

Program içinden bir kaç ekran görüntüsü:

-bilgisayar.com’dan mutluluklar dilerim güle güle kullanın.

805 Responses to “Linux Üzerinde Ağ Trafiğini İzlemek İçin Program IPTraf”

Sayfalar: « 26711 10 9 8 7 6 5 4 3 2 [1] Show All

 1. 5
  filipina dating site Says:

  It is very annoying to me that Firefox always opens mp3, wmv, mpg and opther file types in the browser window. Is there a way to set it to always open these files in winamp, VLC player, or anything else?.

 2. 4
  filipino heart Says:

  What sites and blogs do the surfing community communicate most on?

 3. 3
  Burton Haynes Says:

  I simply want to mention I am just beginner to blogging and absolutely liked this blog site. Very likely I’m planning to bookmark your website . You surely have beneficial well written articles. Thanks for sharing with us your blog.

 4. 2
  Gregory Despain Says:

  I just want to mention I am just beginner to weblog and certainly enjoyed your web-site. Most likely I’m going to bookmark your blog post . You amazingly come with wonderful articles and reviews. Regards for sharing with us your blog site.

 5. 1
  Eloy Recore Says:

  Robert, they vary. It’s up to the authors. Many with the letters coming up are handwritten, or hand-notated, it’s about half and half. Though most from the first letters were typed. The fourth letter was a comic.

Sayfalar: « 26711 10 9 8 7 6 5 4 3 2 [1] Show All

Leave a Reply

 Characters available