Nis İstemcisi

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde nis istemcisi nedir. Kullanımı ve amaçları hakkında kısa ve açıklayıcı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Takıldığınız yerleri konu altından yorum olarak sorabilirsiniz. NIS Network Information Service kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Amacı bir ağ üzerindeki bütün makinalara, bütün ağ tarafından bilinmek kaydıyla bilgi akışı sağlamaktır. NIS tarafından dağıtılacak bilgiler, hesap isimleri, parolalar, kullanıcı dizinleri ve grup bilgileri olabilir.
NIS yardımıyla, örneğin size ait parola NIS veri tabanında kayıtlı ise, ağ üzerinde NIS istemci programlarını çalıştıran bütün makinalara girebilirsiniz.
NIS’in biraz daha gelişmiş bir sürümü olan NIS+ , verileri korumak amacıyla şifreleme yöntemi kullanır. Bu avantajına rağmen NIS+ ‘ın kurulumu ve kullanımı daha zordur.
NIS’in Çalışma Prensipleri

Bir ağ üzerinde en az bir makina NIS sunucusu olmak zorundadır. İster herbiri farklı NIS “domain” lerine hizmet eden çoklu NIS sunucularına sahip olabilirsiniz ya da beraber çalışan NIS sunucularınız olur. Bu durumda sunuculardan biri ana NIS sunucusu, diğerleri ise ikincil (slave) NIS sunucusu olabilirler.

İkincil sunucular sadece NIS veritabanının kopyalarına sahiptirler ve bu kopyaları ana NIS sunucusunda bulunan veri tabanlarında değişiklik yapıldığı zaman ana sunucudan alırlar. Ağ üzerinde bulunan makina sayısına ve ağ güvenliğine bağlı olarak bir veya daha fazla ikincil sunucu kurulabilir. Bir NIS sunucusu kapandığında veya çok yavaş cevap verdiğinde, diğer NIS istemcileri çalışan veya daha hızlı bir sunucu bulmaya çalışacaktır.

NIS veritabanları DBM adı verilen yapıdadır ve bu yapı ASCII veritabanlarından çıkarılır. Ana NIS sunucusu hem ASCII veritabanlarını hemde DBM veritabanlarını içermelidir. NIS sunucusu, ASCII yapıdaki /etc/passwd gibi veri tabanlarını DBM veri tabanına çevirerek /var/yp dizini altında tutar.

İkincil sunucular NIS haritalarında oluşacak değişikliklerden yppush programı aracılığıyla haberdar edilecek ve veritabanlarını senkronize etmek için otomatik olarak gereken değişiklikleri alacaklardır. NIS istemcilerinin bunu yapmasına gerek yoktur çünkü sunucudaki DBM veritabanlarında bulunan bilgileri okumak için devamlı olarak NIS sunucusu ile bağlantı kurmaktadır. İkincil sunuculara gayet büyük ağlar üzerinde ihtiyaç duyulur.

NIS İstemcisi

NIS’i kurmak için herşeyden önce /usr/sbin/rpc.portmap programını çalıştırmanız gerekir. Bazı Linux dağıtımları (örneğin Slackware) bu daemon’u çalıştırmak için gereken kodu /etc/rc.d/rc.inet2 dosyasında barındırırlar.

RPC portmapper (man 8 portmap) programı bir sunucu olup RPC program numaralarını TCP/IP (veya UDP/IP) protokol port numaralarına çevirir. RPC portmapper o makina üzerinde RPC çağrılarını (NIS istemci yazılımının yaptığı iş) RPC sunucularına (NIS sunucuları gibi) yapılabilmesi için çalışıyor olmalıdır. Bir RPC sunucusu başladığı zaman, portmap’a hangi port numarasını dinlediğini ve hangi RPC program numaralarına hizmet edeceğini bildirir. Bir istemci verilen bir program numarasına RPC çağrısı yapmak istediği zaman, ilk önce sunucu makina üzerindeki portmap ile bağlantı kurarak RPC paketlerinin nereye gönderileceğini belirler.

Normal olarak, bazı RPC sunucuları inetd(8) tarafından başlatılır, bu yüzden portmap, inetd’den önce çalıştırılmalıdır.NIS kurmadan önce, yukarıda da belirtildiği gibi iki durumu değerlendirmek zorundasınız. Ya sizin makinanız halihazırdaki NIS sunucularının bulunduğu bir ağın parçası olacaktır ya da henüz ağınızda herhangi bir NIS sunucusu yoktur.

Birinci durumda, sadece istemci programlara (ypbind, ypwhich, ypcat, yppoll, ypmatch) ihtiyacınız vardır. En önemli program ypbind’dır. Bu programı her zaman çalıştırıyor olmalısınız. ypbind çalışır çalışmaz, makinanız bir NIS istemcisi durumuna gelir.İkinci durumda, eğer NIS sunucularınız yoksa, bir de NIS sunucu programına (ypserv) ihtiyacınız vardır.

Related posts

155 thoughts on “Nis İstemcisi

 1. I believe everything typed made a bunch of sense.
  However, what about this? suppose you were to write a awesome headline?

  I am not saying your information isn’t good., however suppose you added a title to possibly grab a person’s
  attention? I mean Nis İstemcisi is a little plain. You should peek at Yahoo’s
  home page and see how they create post headlines to get
  viewers to open the…

 2. Celebrities seek out holiday destinations where they can spend private
  quality time with their families away from the spotlight.
  A simple Internet search of the actress reveals photos that were taken in the 80s; back then Kidman’s nose looks as though it has a different shapes and her lips
  were much thinner. Many people find that when they become lethargic thanks
  to chemo, they then have…

 3. Put in very basic terms, treatments are
  the prose version of the script that you plan to pen.
  It is recommended to copy them onto an external hard drive, CD, or Thumb drive for safe keeping.
  Pleasure can rely on your patience for Greenaway’s approach
  to the material.

 4. Lowcut shoes or boots furnish much less foot and then shoe service when compared to larger hunter wellies, to make sure they are certainly not for prime extended distance camping out.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir