PHP Öğrenilmez Yaşanır

Başlıkta da belirttiğim gibi PHP öğrenilmez yaşanır. PHP kutsal bir kitapta yazılanlar gibi sadece kurallardan ve öğrenilmesi gereken ahlak kurallarından ibaret değildir. Teorik bilgileri öğrenmeniz sizin bir PHP Programcısı olacağınız anlamına gelmez. Öncelikle PHP öğrendim demenin ne kadar yanlış bir terim olduğunu ve öğrenebileceğinizin sınırı olmadığını bilmenizi isterim.

Öncelikle PHP nedir sayfasında belirttiğim gibi PHP bir web programlama dilidir. GTK kütüphanesi sayesinde masaüstüne de hitap edebilir. Fakat tüm fonksiyonlar ve terimler dahil her şeyi bilmeniz, sizi bir PHP programcısı yapmaz. Bunlar size temeli öğretir. Ve bu temel sizi sadece taşıyacak olan bir başlangıçtır. Önemli olan bu başlangıçtan sonra yapabileceklerinizdir.

Özetlemek gerekirse; bu temelin üstüne bir iki sistem inşa etmeniz PHP biliyorum anlamına gelmez.

PHP bilinmez yaşanır, deyiminde vurgulamak istediğim en önemli nokta; her yeni bir sistem yaptığınızda ve yeni bir problem çözdüğünüz de yeni bir şey öğrenmenizdir. Yaptıkça öğrenir öğrendikçe yaparsınız. Ve kendinizi bir döngüye soktuğunuzda gerçekten bir programcı olduğunuzu farkında olmadan zaten anlarsınız. Ve PHP’nin bir yaşam olduğunu öğrenirsiniz. Programcılık sadece terimleri bilmek ve ezberlemek olmadığını zaten belirttim. Bu belirtmede ki ana amaç mantığınızın ve aklınızın sınırı olmadığından kaynaklanıyor. Problemi çözmek tamamen mantığınız ve aklınızla ilgilidir. Ama bu akıl ve mantıkta tabi ki bilgiden ve temelden gelir.

Her yeni bir problemle ve sorunla karşılaştığınızda kesinlikle ilk önce Google’da değil aklınızda ve mantığınızda sorgulama yapın. Daha sonra aklınıza gelen çözüm yollarını deneyin. İlla programlama terimleriyle çözmeye çalışmayın. Algoritmasını çıkarın, kafanızda eğer şöyle olursa böyle olur x’e 0 verip döngüde x++ yaparsam her döndüğünde +1 ekletirim gibisinden bir tasarım oluşturun.  Emin olunki kendi kendinize çözdüğünüz her sorun size bir zevk verecektir. Ve her problem size yeni bir şey öğretecektir.

Ayrıca sadece PHP ile de sınırlı kalmayın. Emin olun ki başka bir programlama dilini öğrenmeye çalışmanız sizin programlama mantığınıza yeni bir farkındalık katacaktır ve yeni ufuklar doğuracaktır.

Son kez yine belirtiyorum ki kafanızdan PHP biliyorum ve PHP’yi öğrendim sözcüklerini silin ve sadece yaşayın.

Related posts

25 thoughts on “PHP Öğrenilmez Yaşanır

  1. Everything is very open with a clear description of the challenges. It was truly informative. Your website is very useful. Thank you for sharing!

  2. Hi there! This article could not be written much better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I am going to send this information to him. Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!

  3. This is a really good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Short but very accurate information… Appreciate your sharing this one. A must read post!

  4. Greetings! Very helpful advice within this post! It’s the little changes that produce the most significant changes. Thanks a lot for sharing!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Characters available