Plesk Panelli Server ve VPS ‘de GD ( GD Kütüphanesi ) Kurmak

Merhabalar sayın site kullanıcıları,

Bu gün size genellikle forumlarda, portal sistemlerde yada kısacası üyelik sisteminde görsel doğrulama olan her türlü sistem için sunucuda gerekli olan eklendi GD Library ( GD Kütüphanesi ) kurulumunu anlatacağım.

GD kurulumu linux sunucular için öyle ahım şahım bir zorluğu yok. Aslen CPanel sunucularda Apache derlemesi sırasında GD modülünüde kurmaktadır. Biz şimdi temel linux sunucuda ssh sistemini kullanarak GD kurulumunu sizlere anlatacağım. Şimdi her zamanki gibi modül vs. kurulumunu SSH sisteminden yaptığımız için ilk etapta root olarak ssh a root olarak login oluyoruz.

Login olduktan sonra aşağıdaki komutu yazıyoruz,

yum install php-gd

Yazdıktan sonra yum komutu ile php-gd dosyalarını sistem çekiyor ve otomatik olarak kuruluma başlıyor. Kurulum bittikten sonra servislerden apacheyi yeniden başlatmamız lazım. Böylecelikle GD Library ( GD kütüphanesi ) kullanılabilsin diye.

Plesk panele aşağıdaki komutla restart atıyoruz,

/etc/init.d/httpd restart

Dip Not : Dilerseniz Plesk panel’den de restart atabilirsiniz, fark eden bir şey yoktur.

Related posts

217 thoughts on “Plesk Panelli Server ve VPS ‘de GD ( GD Kütüphanesi ) Kurmak

  1. Do you mind easily price a few your posts provided that When i produce credit rating as well as places here we are at your site? The blog is at the exact same market because your own in addition to my end users would really take advantage of some of the info you supply right here. You should well then, i’ll understand in the event this alright along. Thanks a lot!

  2. Nice response in return of this matter with real arguments and explaining everything on the topic of that.

  3. Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It really useful & it helped
    me out much. I hope to give something back and aid others like you
    aided me.

  4. Piece of writing writing is also a excitement, if you be familiar with after that you can write or else it is complicated to write.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Characters available