Bursa Bilgisayar

Plesk Panelli Server ve VPS ‘de GD ( GD Kütüphanesi ) Kurmak

Merhabalar sayın site kullanıcıları,

Bu gün size genellikle forumlarda, portal sistemlerde yada kısacası üyelik sisteminde görsel doğrulama olan her türlü sistem için sunucuda gerekli olan eklendi GD Library ( GD Kütüphanesi ) kurulumunu anlatacağım.

GD kurulumu linux sunucular için öyle ahım şahım bir zorluğu yok. Aslen CPanel sunucularda Apache derlemesi sırasında GD modülünüde kurmaktadır. Biz şimdi temel linux sunucuda ssh sistemini kullanarak GD kurulumunu sizlere anlatacağım. Şimdi her zamanki gibi modül vs. kurulumunu SSH sisteminden yaptığımız için ilk etapta root olarak ssh a root olarak login oluyoruz.

Login olduktan sonra aşağıdaki komutu yazıyoruz,

yum install php-gd

Yazdıktan sonra yum komutu ile php-gd dosyalarını sistem çekiyor ve otomatik olarak kuruluma başlıyor. Kurulum bittikten sonra servislerden apacheyi yeniden başlatmamız lazım. Böylecelikle GD Library ( GD kütüphanesi ) kullanılabilsin diye.

Plesk panele aşağıdaki komutla restart atıyoruz,

/etc/init.d/httpd restart

Dip Not : Dilerseniz Plesk panel’den de restart atabilirsiniz, fark eden bir şey yoktur.

Related posts

217 thoughts on “Plesk Panelli Server ve VPS ‘de GD ( GD Kütüphanesi ) Kurmak

  1. Aw, this was an exceptionally nice post. Taking the time and actual effort to make a very good article… but what can I say… I hesitate a whole lot and don’t manage to get nearly anything done.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Characters available