Robots.txt Dosyası Hazırlamak ve Robotları Yölendirme

Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere robot.txt dosyası hazırlamayı ve arama motorlarının sitenize gönderdikleri örümcekleri burada vereceğim bir kaç basit komut aracılığı ile nasıl yönlendireceğinizi açıklayacağım.

Robots.txt dosyası arama motorları ve örümceklere sitenizdeki dosya ve klasörleri gezip kayıt etmeleri için izin veren ya da engelleyen dosyadır…
Dosya kendi başına normal bir text dosyasından farksızdır ve basit şekilde Notepad ile hazırlanabilir. Anasayfanızın ya da sitenizin bulunduğu ana klasöre koyulmalıdır…

Neden robots.txt dosyasına ihtiyacım var?
Tüm önemli arama motorları, sitenize girer girmez öncelikli olarak bir robots.txt dosyası arar. Sitenizin herhangi bir bölümüne, örümceklerin girmesini istemiyorsanız ya da girmelerini engellemek istemiyorsanız bile bir robots.txt dosyası bulundurmak her zaman için yararlıdır. Çünkü bu dosya örümcekler için bir karşılama dosyası, menü gibi görev yapar.Neden örümcekleri engellemek isteyebilirim?

1. Site henüz tamamlanmamış olabilir. Ya da henüz tam oalrak bitmemiş sayfalar içeriyor olabilir. Ve bu durumda sitenizin ya da sayfalarınızın yarım yamalak kayıt edilmesini istemeyebilirsiniz.
2. Şifrelemeye gerek duymadığınız ama yine de sizin için özel olan bir içeriğe ya da sitenizde bir bölüme sahip olabilirsiniz ve bunun arama motorları tarafından kayıt edilmesini ve aramalarda çıkmasını istemeyebilirsiniz.
3. Hata sayfalarının, cgi-bin gibi klasörlerin ya da teşekkür ettiğiniz, içinde sadece “tamam” gibi kısa mesajlar bulundurduğunuz dosya ve klasörlerinizin kayıt edilmesi kimsenin işine yaramayacaktır.
4. Birbirine benzeyen, geçişli sayfalarınız varsa bütün robotların aynı şeyi kaydetmesini istemeyebilirsiniz. Bu spam riski doğurabilir.
5. Yer almak istemediğiniz arama motorlarından ya da e-mail toplayan zararlı örümceklerden robots.txt dosyası aracılığıyla kurtulabilirsiniz.

Robots.txt dosyası oluşturmak
Robots.txt dosyasını herhangi bir text editor ya da notepad ile oluşturabilirsiniz.
Temelde içeriği şu şekildedir :User-Agent: [Örümcek ya da Bot ismi]Disallow: [Klasör ya da Dosya ismi]

Robots.txt ile belirli bir dosyayı belirli bir bottan korumak
Mesela “Haberler” diye bir bölüm oluşturuyorsunuz ve henüz tamamlanmadan robotların gelip kayıt etmesini istemiyorsunuz. Bu durumda, hedef tüm robotlar olduğu için özellikle robot ismi belirtmek yerine yıldız işareti “*” kullanmalısınız. Bu tüm robotları kapsayacaktır.User-Agent: *Disallow: /haberler/
Koruduğunuz bölüm isminin başına ve sonuna slah işareti “/” koymanız o klasördeki tüm dosyaları kapsayacaktır.

Tüm robotlara kayıt izmi vermek
Hedefimiz yine tüm robotlar olduğu için yıldız “*” işareti kullanarak Disallow bölümünü boş bırakıyoruz.
User-agent: *Disallow:

Tüm robotları dosya ve klasörlerinizden uzak tutmak
Yukarıdaki koda çok benzeyen ama ufak bir değişikliği olan bir kod ile tüm robotları dosya ve kalsörlerinizden uzak tutabilir, kayıt etmelerini engelleyebilirsiniz.
User-agent: *Disallow: /

Robots.txt ile birden fazla klasör engellemek
Ayarları dikkatli bir şekilde yapmalısınız. Yoksa istemediğiniz dosya ve klasörleri kayıt ettirebilir, istediklerinizi engelleyebilirsiniz.
Diyelim ki “cgi-bin” klasörünüzün içindeki bazı dosyaların kayıt edilmesini istemiyorsunuz.
User-agent: *Disallow: /cgi-bin/Disallow: /_borders/Disallow: /_derived/Disallow: /_fpclass/Disallow: /_overlay/Disallow: /_private/Disallow: /_themes/Disallow: /_vti_bin/Disallow: /_vti_cnf/Disallow: /_vti_log/Disallow: /_vti_map/Disallow: /_vti_pvt/Disallow: /_vti_txt/
Her klasör için ayrı bir komut yazmak en verimlisidir.

Sadece Altavista örümceğinin girmesini istemediğimiz klasörümüze, Altavista robotunun ismi olan Scooter ı ekliyoruz.
User-Agent: ScooterDisallow: /

Google’ın resim dosyalarımızdan uzak durmasını istiyorsak :
User-Agent: Googlebot-ImageDisallow: /images/

Eğer dosyalarınız “images” klasöründe değil ve dağınık olarak değişik yerlerdeyse o zaman :
User-Agent: Googlebot-ImageDisallow: /

172 Responses to “Robots.txt Dosyası Hazırlamak ve Robotları Yölendirme”

Sayfalar: « 4011 10 9 8 7 6 5 4 3 2 [1] Show All

 1. 5
  filipino heart Says:

  Will Blogging content of Various Sites findings lead to copyright infringement, Will mentioning Source help?

 2. 4
  Allyn Melone Says:

  I simply want to tell you that I’m all new to blogs and honestly savored you’re web blog. Probably I’m going to bookmark your blog . You really come with superb stories. With thanks for sharing with us your blog.

 3. 3
  Anonim Says:

  Oh realy good

 4. 2
  Jeannine Says:

  Several of these replies on this post are garbage, You should delete them.

 5. 1
  Latoyia Crew Says:

  Can I just say what a aid to find someone who truly knows what theyre talking about on the internet. You undoubtedly know how you can carry a difficulty to light and make it important. More folks need to read this and understand this facet of the story. I cant imagine youre no more well-liked because you definitely have the gift.

Sayfalar: « 4011 10 9 8 7 6 5 4 3 2 [1] Show All

Leave a Reply

 Characters available