SEO Arama Motoru Optimizasyonu Nedir Nasıl Uygulanır

MErhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere arama motoru optimizasyonu hakkında kısa bilgiler vermeye gayret edeceğim.

SEO ; İngilizce ’’Search Engine Optimization’’ kelimelerinin baş harflerinden oluşur ve türkçe karşılığı ”Arama Motoru Optimizasyonu” dur.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO); bir web sitesinin hedef arama kelimelerinde Google, MSN vb. Arama Motorları’nda ilk sayfalarda, daha üst sırada çıkmasını sağlayacak web site içi ve web sitesi dışında çeşitli etkenlerin analiz edilip, yapılan iyileştirme ve düzenlemeler ile uygulanması ve geliştirilmesidir.

Web Sitesine Arama motoru optimizasyonu yapılarak arama motorları sıralamalarında ilk sayfalarda üst sıralarda çıkarak daha çok kullanıcıya ulaşabilirsiniz. Arama Motoru Optimizasyonu uzun vadeli stratejiler barındırdığından, Google’da birinci sayfada -ilk bir kaç sırada- çıkmak Optimizasyon sürecinin devamlılığı ile mümkün olabilmektedir.

Arama motoru optimizasyon veya Seo denilen süreç ; Web site içi optimizasyon ve web site dışı optimizasyonu olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır.
Günümüzde internetin yaygınlığı ve insanların bir çok şeyi arama motoru sayesinde bulduğu aşikardır. Özellikle Türkiye’de en çok Google arama motoru ve ardından MSN en çok arama yapılan arama motorlarıdır. Yahoo da kullanılmaktadır ancak Türkiye’de Google en çok arama yapılan arama motoru konumundadır.

Arama motorlarında yapılan herhangi bir aramada binlerce hatta milyonlarca sonuç çıkar, ancak ilk sayfada yalnızca en uygun ilk 10 uygun sonuç görüntülenir. Her web site sahibi de doğal olarak ilk sayfa -ilk 10 sırada çıkmak ister. Arama sonucunda aradığını ilk on sırada bulan bir kişi, arama motorunda daha sonraki sayfalarda listelendiyseniz size hiç ulaşmadan aramasını sonlandırabilir. Bu nedenle bir web site için Arama Motoru Optimizasyonu sürecinin uygulanması ve en çok arama yapılan arama motoru olması nedeniyle Google Optimizasyonu süreci uygulanması ve Google da birinci sayfa – hatta mümkünse ilk bir kaç sırada çıkması önemlidir.

Ancak özellikle rekabetin çok yoğun olduğu sektörlerde hedef arama kelimelerinde Google da ilk sayfada çıkmak kadar çıktıktan sonra da yerinde kalabilmek pek de kolay değildir, bu süreç, uzun ve bir okadar da zor bir süreçtir, üstelik Google ; SEO yani arama motoru uzmanları tarafından çözümlenmek istemez ve sürekli olarak sisteminde değişiklikler yapar.
Google Arama Motoru Optimizasyonu sürecinin takibi ile Google da doğal arama sonuçlarında birinci sayfada ilk sırada ücretsiz çıkmak ile Google sponsor bağlantı kısmında yani tıklama başı ücret ödeyerek (Google Adwords) Google 1.sayfada 1.sırada çıkmak hususunu birbirinden bağımsız iki konudur.

Arama Motoru Optimizasyonu ya da Seo diye tabir edilen iyileştirmeler; Google Arama Motoru için daha zordur ve diğer arama motorları ile kıyaslandığında Google Seo şimdiki dönemde içlerinde en karmaşık olanıdır. Unutulmaması gereken bir husus da SEO işlemi sadece arama motorları için değil, website kullanıcılarının faydalanacağı tarzda olmalıdır.

92 Responses to “SEO Arama Motoru Optimizasyonu Nedir Nasıl Uygulanır”

Sayfalar: « 2311 10 9 8 7 6 5 4 3 2 [1] Show All

 1. 5
  Kleinkredit 1000 euro Says:

  News info…

  I was reading the news and I saw this really cool information…

 2. 4
  filipino chat Says:

  I want to be able to customize a wordpress themes to make them look a bit more origional. I know you can change the colors, etc. But i want to be able to change the size of the boxes and such. I like iblog and am looking for something similar but the free version is very limited and i cant afford to buy the full version. Does anyone know of any good free themes to install?.

 3. 3
  filipina dating site Says:

  I want to start a blog/online diary, but not sure where to start..

 4. 2
  asian singles Says:

  I have an essay in Microsoft Word format which I want to copy/paste into my blogspot blog. But every time I do this, I get error messages from blogspot about all the weird Word coding, and then it comes out looking all crazy format-wise. How can I strip the text of all the Word junk?. . I don’t know anything about HTML..

 5. 1
  Andrew Pelt Says:

  I simply want to tell you that I am newbie to weblog and definitely savored your web site. Likely I’m going to bookmark your site . You surely come with very good articles. Regards for sharing with us your website.

Sayfalar: « 2311 10 9 8 7 6 5 4 3 2 [1] Show All

Leave a Reply

 Characters available