Bursa Bilgisayar

Server üzerinde Uptime nedir ? Nasıl kontrol edilir ?

Gerek Windows olsun gerek Linux olsun server konusunda müşteri %99 uptime süreci ister. Peki Uptime uptime diyoruzda bu uptime nedir ?

Uptime serverlerin start (Açılış) anından bir sonraki shutdown ( Kapanma ) anına kadar olan aradaki zaman dilimine denilmektedir.  Şimdi size Linux ve Windows işletim sistemlerinde serverlerin uptime sürelerine nasıl baktığımızı anlatıcağım.

Linux Uptime Süresini Öğrenmek

Linux sunucularda uptime süresini öğrenmek için SSH ile root olarak login oluyor. Login olduktan sonra şu komutu yazıyoruz;

uptime

yazıp entere basıyoruz. Ve yeni bir ibare beliriyor.

Gördünüz allta çıkan şu saat zaman sürecini vermektedir.

20 Min yazıyor. 20 Dakikadır bu sunucu açık durumdaymış anlamında.

Şimdi Windows sunucudaki uptime durumunu anlatalım.

Windows Uptime Süresini Öğrenmek

Windows sunucu üzerinde uptime süresini öğrenmek için Uzak Masa Üstü ile sunucuya login oluyorsunuz. Sunucuya login olduktan sonra Ağ Bağlantılarına sağ tıklıyorsunuz. Daha sonradan geçerli ( Yerel ağ ) onada sağ tıklayıp özellikler diyorsunuz.

Ekrana aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Yukarıda görüğünüz ekranda 33 days 11:39:14  yani 33 Gün 11 Saat 39 Dakika 14 Saniyedir sunucu aktif durumdadır. Yani bu zaman bu sunucunun Uptime süresidir.

Related posts

6.045 thoughts on “Server üzerinde Uptime nedir ? Nasıl kontrol edilir ?

  1. If Armani are the uniforms for Oscar awards, then Manolo Blahnik shoes are the only designated shoes for
    Oscar awards. Well by the middle of 2007 “the fringe”
    made an appearance, blunt, pixie or Kate style –named after Kate Moss and spread like fire in the public figures’ world.
    Currently the well known Crimson High heel pumps sole, ones essentials
    of how Louboutin…

  2. Aloha! My spouse and I essentially preferred all your insights into this topic. Certainly more people need to talk about it. Hopefully this elevates the notice a bit. Once more, effective write-up. I talked to my friend with regards to the idea and he entirely is of the same opinion. But,the preceding position you made ended up being not really clear to us. Surely you might generate another…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Characters available