Server üzerinde Uptime nedir ? Nasıl kontrol edilir ?

Gerek Windows olsun gerek Linux olsun server konusunda müşteri %99 uptime süreci ister. Peki Uptime uptime diyoruzda bu uptime nedir ?

Uptime serverlerin start (Açılış) anından bir sonraki shutdown ( Kapanma ) anına kadar olan aradaki zaman dilimine denilmektedir.  Şimdi size Linux ve Windows işletim sistemlerinde serverlerin uptime sürelerine nasıl baktığımızı anlatıcağım.

Linux Uptime Süresini Öğrenmek

Linux sunucularda uptime süresini öğrenmek için SSH ile root olarak login oluyor. Login olduktan sonra şu komutu yazıyoruz;

uptime

yazıp entere basıyoruz. Ve yeni bir ibare beliriyor.

Gördünüz allta çıkan şu saat zaman sürecini vermektedir.

20 Min yazıyor. 20 Dakikadır bu sunucu açık durumdaymış anlamında.

Şimdi Windows sunucudaki uptime durumunu anlatalım.

Windows Uptime Süresini Öğrenmek

Windows sunucu üzerinde uptime süresini öğrenmek için Uzak Masa Üstü ile sunucuya login oluyorsunuz. Sunucuya login olduktan sonra Ağ Bağlantılarına sağ tıklıyorsunuz. Daha sonradan geçerli ( Yerel ağ ) onada sağ tıklayıp özellikler diyorsunuz.

Ekrana aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Yukarıda görüğünüz ekranda 33 days 11:39:14  yani 33 Gün 11 Saat 39 Dakika 14 Saniyedir sunucu aktif durumdadır. Yani bu zaman bu sunucunun Uptime süresidir.

Related posts

6.045 thoughts on “Server üzerinde Uptime nedir ? Nasıl kontrol edilir ?

  1. I was extremely pleased to uncover this web site. I need to to thank you for ones time due to this fantastic read!! I definitely appreciated every little bit of it and I have you book-marked to see new things on your website.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir