Ssh Üzerinde Dosya veya Klasör İzinleri Düzenleme

Merhaba arkadaşlar bu makalemde genelde site taşıdığımızda işimize yarıyacak sitelerimizin bütün dizin yada dosyalarının aynı anda izinlerini değiştirebileceğimiz komutlara değişmek istiyorum.Bu komutlar sayesinde zamandan tasarruf edeceksiniz dilerim işinize yararlar.Hemen hemen bir çok konuda sizlerle çok lazım olan ancak bilmeyince hayli zor olan pratik bilgileri paylaştığımı biliyorsunuz. Özellikle bir website sahibiyseniz, sanal sunucu veya sunucu sahibiyseniz o halde sıklıkla SSH’ye işiniz düşüyor demektir. Özellikle Cpanel / WHM, Direct Admin gibi sunucu yönetimi paneli de kullanmıyorsanız o zaman her işlem için en çok kullanılan SSH arayüzü olacaktır. Özellikle hesabınızda yeni bir hesap açıp içine websitenize ait dosya ve klasörleri attığınızda özellikle wordpress gibi içerik yönetim sistemi kullananlar için izin sorunu ortaya çıkacaktır. Bilindiği gibi genelde tüm dosyalar “644” klasörler de “755” Chmod ayarında olmalıdır ki sorunsuzca düzenleme işlemlerini yapabilesiniz.Ancak bazı özel dosyalar için “777” dosya izinleride kullanmanız gerekmektedir.

SSH üzerinde sitenize hesap açtığınızda yada taşıma sonrası izinler değişeceği için bende burada sizlerle paylaşıp birnebze yardımcı olmak istedim.

SSH üzerinde topluca dosya ve klasör izinlerini değiştirmek için root girişi yaptıktan sonra hesabımıza ait dizine giriyor ve “public_html içindeyken aşağıdaki fonksiyonları çalıştırıyoruz ;

Dosyalar için;

find . -type f -exec chmod 644 {} \;

Dizinler için;

find . -type d -exec chmod 755 {} \;

SSH’den girdiğimizde “-type f” ile (file) dosyalarımızın chmod değerini “644” olarak “-type d” ile de klasörlerimizin değerini “755” olarak topluca değiştirmiş oluyoruz.

-Bilgisayar.com’dan mutluklar.

293 Responses to “Ssh Üzerinde Dosya veya Klasör İzinleri Düzenleme”

Sayfalar: « 11711 10 9 8 7 6 5 4 3 2 [1] Show All

 1. 5
  Cheap Samsung Smart TV Says:

  This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 2. 4
  Jackie Couillard Says:

  I just want to say I am all new to blogging and site-building and honestly liked this blog site. Probably I’m likely to bookmark your blog post . You amazingly have very good articles and reviews. Thanks for sharing with us your website page.

 3. 3
  Marc Ravencraft Says:

  I simply want to say I’m very new to blogging and site-building and seriously loved your web page. Almost certainly I’m want to bookmark your blog . You surely come with exceptional articles. Kudos for revealing your webpage.

 4. 2
  Anonim Says:

  Thanks Bursa-bilgisayar.com

 5. 1
  Marquis Steibel Says:

  very thanks

Sayfalar: « 11711 10 9 8 7 6 5 4 3 2 [1] Show All

Leave a Reply

 Characters available