Sunucunun Desteklediği Programlar Nelerdir

Sitenize internet üzerinden giriş yapabilmek ve dosyaları göndermek, yönetmek için kullanacağız kontrol panel bu başlığın en temel unsurudur. Kontrol paneli size dosya, veritabanı, alan adı, e-mail gibi konularda yönetim imkanı verir. Bu yüzden hem yeni hem de güvenli olmalıdır.

Sunucunuzun desteklediği yazılımlar, sitenizde yapmak istediklerinizi doğrudan etkileyecektir. İnternet siteleri tanıtımın yanında, hazırlanan dinamik formlar sayesinde daha farklı işlevleri de (İş başvuru formları, talep formları, kredi kartı ile satış gibi) yerine getirmektedir. Bu tür formların hazırlanması programlama dilleri (ASP, PHP, SQL, Javascript, Perl, CGI gibi) ile yapılmaktadır. Her yazılım gibi bu yazılımların da güncellenmiş versiyonları, dolayısıyla da farklılıkları vardır. Ayrıca hazırlayacağınız site dili ile ilgili ayrıntıları da unutmamak gerekir.

Hosting şirketleri genelde maliyetleri nedeniyle açık kaynak (open source) yazılımları tercih etmektedir. Sitenizde kullanacağınız hizmetler için önceden araştırma yapıp, hangi yazılım ve versiyonlara ihtiyaç duyduğunuzu belirlemeye çalışın.

23 Responses to “Sunucunun Desteklediği Programlar Nelerdir”

Sayfalar: « 9 8 7 6 5 4 3 2 [1] Show All

 1. 5
  phan mem quan ly tu xa Says:

  I lately noticed your web site back i are typically seeking via which on a daily basis. You’ve got a loads of info at this internet site so i actually like your appear to the internet a tad too. Preserve the very best show results!

 2. 4
  filipina dating sites Says:

  How do i start a blog? Are there any websites that can provide step by step directions?

 3. 3
  free personals Says:

  i buy a domain and host and as subdomain i have a choice to creat a blog. i love to do it but i completely dazed!!! can anyone help me to make it right?. I buy a domain and host and as subdomain i have a choice to creat a blog. i love to do it but i completely dazed!!! can anyone help me to make it right? . my problem IS that i don’t know what to do! . i use plesk, and there ( in my httpdocs ) i have a folder named BLOG, in there i have my first page! its firs page ( my blog page) told me that put your theme here, my problem is… what theme? it support php too. the problem is that and that’s compeletly complex!.

 4. 2
  online dating philippines Says:

  How do I copyright the title and the content of an international online newspaper?

 5. 1
  Matthew C. Kriner Says:

  I simply want to say I am beginner to blogs and truly liked you’re web site. Very likely I’m planning to bookmark your blog post . You surely have really good articles and reviews. Thanks a bunch for sharing your blog.

Sayfalar: « 9 8 7 6 5 4 3 2 [1] Show All

Leave a Reply

 Characters available