Bursa Bilgisayar

Sunucuya Bağlı Olanların ve Kurdukları Bağlantı Sayısını Görmek

Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere varolan sanal veya özel sunucularınızda kullanabileceğiniz önemli 2 kod paylaşacağım bu kodlar ile hack girişimlerinin tespitinden tutunda sunucunuzu gereksiz yere yoran birden fazla bağlantı açan kişileri tespit edip gerekli önlemleri alabileceksiniz.

Sunucunuza o anki bağlı bulunan sayısını görmek için

netstat -nap | grep :80 | wc -l

Bağlı bulunanların açtıkları bağlantı yada sayfa sayısını görmek için

netstat -alpn | grep :80 | awk '{print $5}' |awk -F: '{print $(NF-1)}' |sort | uniq -c | sort -n

verdiğim kodları kullanabilirsiniz.Diyeceksinizki bunları neye göre değerlendiriyorsunuz bakın şöyle varsayalım arkadaşın biri sitenize girmiş içerikler arasında dolanıyor diğelimki siteniz video sitesi olsun ve arkadaş içerde bir video’a açtı izledi bu arakdaş bizim için potansiyel kişi oluyor ama şöyle düşünelim adamın biri geldi ve aynı anda 10 video birden açmaya çalışıyor şimdi düşünelim aynı anda 10 bağlantıyı kim açar burası alışveriş sitesi değilki karşılaştırmamı yapacaksın ya acelesi var yada bot olabilir müsade ederseniz bir 10 sayfa daha açmayacağını bilemezsiniz böylece sunucu o an ona çalışacak demektir böyle 40 50 kişinin olduğunu düşünürseniz siteleriniz kalpten giderler.Ne aradığını bilen insanlar yamyam gibi saldırmayacakları için zaten onlardan yana bir sorun yaşamazsınız ama kişi ne aradığını bilmiyorsa vay halinize diyorum dilerim verdiğim kodlar işinize yarar.

bursa-bilgisayar.com’dan saygılar sevgiler.

Related posts

19 thoughts on “Sunucuya Bağlı Olanların ve Kurdukları Bağlantı Sayısını Görmek

  1. I was excited to discover this page. I wanted to thank you for ones time just for this fantastic read!! I definitely savored every part of it and I have you saved as a favorite to see new things in your web site.

  2. Good post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon every day. It will always be interesting to read through content from other writers and practice a little something from their sites.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Characters available