Sunucuya Bağlı Olanların ve Kurdukları Bağlantı Sayısını Görmek

Merhaba arkadaşlar bu makalemde sizlere varolan sanal veya özel sunucularınızda kullanabileceğiniz önemli 2 kod paylaşacağım bu kodlar ile hack girişimlerinin tespitinden tutunda sunucunuzu gereksiz yere yoran birden fazla bağlantı açan kişileri tespit edip gerekli önlemleri alabileceksiniz.

Sunucunuza o anki bağlı bulunan sayısını görmek için

netstat -nap | grep :80 | wc -l

Bağlı bulunanların açtıkları bağlantı yada sayfa sayısını görmek için

netstat -alpn | grep :80 | awk '{print $5}' |awk -F: '{print $(NF-1)}' |sort | uniq -c | sort -n

verdiğim kodları kullanabilirsiniz.Diyeceksinizki bunları neye göre değerlendiriyorsunuz bakın şöyle varsayalım arkadaşın biri sitenize girmiş içerikler arasında dolanıyor diğelimki siteniz video sitesi olsun ve arkadaş içerde bir video’a açtı izledi bu arakdaş bizim için potansiyel kişi oluyor ama şöyle düşünelim adamın biri geldi ve aynı anda 10 video birden açmaya çalışıyor şimdi düşünelim aynı anda 10 bağlantıyı kim açar burası alışveriş sitesi değilki karşılaştırmamı yapacaksın ya acelesi var yada bot olabilir müsade ederseniz bir 10 sayfa daha açmayacağını bilemezsiniz böylece sunucu o an ona çalışacak demektir böyle 40 50 kişinin olduğunu düşünürseniz siteleriniz kalpten giderler.Ne aradığını bilen insanlar yamyam gibi saldırmayacakları için zaten onlardan yana bir sorun yaşamazsınız ama kişi ne aradığını bilmiyorsa vay halinize diyorum dilerim verdiğim kodlar işinize yarar.

-bilgisayar.com’dan saygılar sevgiler.

19 Responses to “Sunucuya Bağlı Olanların ve Kurdukları Bağlantı Sayısını Görmek”

Sayfalar: « 9 8 7 6 5 4 3 2 [1] Show All

 1. 5
  Kleinkredit 1000 euro Says:

  Yahoo results…

  While browsing Yahoo I found this page in the results and I didn’t think it fit…

 2. 4
  personals Says:

  want to start blog how and where go about it?

 3. 3
  filipina women Says:

  well my friend made a blog and he won’t show me what his blog is until he finishes everything with it. So i was wondering if there was a way to find someones blogger with their email address. If anyone could show me how. thatd be great thanks!.

 4. 2
  Burton Haynes Says:

  I just want to mention I’m beginner to blogs and seriously enjoyed this blog. Probably I’m likely to bookmark your website . You definitely have wonderful article content. Thanks a lot for sharing with us your blog.

 5. 1
  Afton Hughey Says:

  I just want to mention I’m beginner to weblog and seriously loved you’re blog site. Probably I’m going to bookmark your site . You definitely come with beneficial stories. Kudos for sharing your website.

Sayfalar: « 9 8 7 6 5 4 3 2 [1] Show All

Leave a Reply

 Characters available