Üst Düzey Alan Adı Seviyesi Neyi İfade Etmektedir?

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde alan adları konumuza merak edilen açıklamasına ender rastlayabileceğiniz bir konuya değinmek istedik.

( Tld ) Top Level

İngilizceden dilimize uyarlanmış üst seviye alan adının ingilizcedeki halidir. Peki nedir bu üst seviye tld. İnternet alan adları belirli bir hiyerarşiye göre sıralanmaktadır. Bu hiyerarşide bir web adresin en sağ tarafta yazan adı, en üst seviye alan adını belirlemektedir. -bilgisayar.com adresimizdeki .com en üst seviye alan adıdır.

Dünya genelinde, Internet alan adlarının bazıları .com, .net, .org ve .biz gibi isimler altında yer almaktadırlar. Mevcut Internet yapısındaki yetersizlik, kısıtlamalar ve tekelleşme eğilimine karşı, bazı bağımsız Internet kök sunucu işletmeleri ve Internet topluluğu üyeleri bir araya gelerek, kâr amacı gütmeyen uluslararası Public-Root (kamu kök) adlı bir federasyon kurdular.

Bu sayede sadece ülkelerin alan adları (.tr .de .fr vb.) ve belirli sayıda .com, .net gibi alan adları yerine, her türlü üst seviye alan adının kullanımına olanak sağlandı. Public Root sistemi var olan Internet alan adlarını da olduğu gibi destekliyor. Sistemde yer alan kök sunucular ve üst seviye alan adları (TLD) düzenli olarak INAIC (Internet Names Authorization & Information Center) tarafından kontrol edilebilmektedir.

No Responses to “Üst Düzey Alan Adı Seviyesi Neyi İfade Etmektedir?”

Sayfalar: « 5 4 3 2 [1] Show All

 1. 5
  conmanai dgrasdd Says:

  The Absent Game

  Among me and my husband we’ve owned additional MP3 players over the years than I can count, together with Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, etc. But, the last few ages I’ve settled down to one line of gamers.

 2. 4
  Clara Agricola Says:

  I truly love your blog.. Very nice colors & theme. Did you make this web site yourself? Please reply back as I’m attempting to create my own site and would like to find out where you got this from or exactly what the theme is called. Kudos!

 3. 3
  costa mesa chiropractor Says:

  I could not resist commenting. Well written.

 4. 2
  urlman 9990mine Says:

  The Absent Game

  In between me and my husband we’ve owned extra MP3 gamers through the years than I can count, which includes Sansas, iRivers, iPods (typical & touch), the Ibiza Rhapsody, etc. But, the last few several years I’ve settled down to one line of players.

 5. 1
  bp51vcdHyV bp51vcdHyV Says:

  The Silent Shard

  This can almost certainly be rather handy for some within your job opportunities I want to will not only with my web site but

Sayfalar: « 5 4 3 2 [1] Show All

Leave a Reply

 Characters available