Web Sunucuları Üzerinde Çalışan İşletim Sistemleri

“Platform” sunucu üzerinde kullanılan Windows, Unix, MacOS, Linux gibi işletim sistemleri için kullanılan bir terimdir. En basit anlamda, server üzerinde çalışan ve donanım ile diğer tüm servislerin yönetimini sağlayan işletim sistemidir. Sitenizde ihtiyacınız olan yazılımlara göre kullanmanız gereken işletim sistemi de değişecektir. Sitenizde sadece HTML dosyaları kullanacaksanız, Windows veya Unix sistemleri sizin için fazla bir fark taşımaz.

Günümüzde Windows ve yeni bir Unix formu olan Linux platformları en çok kullanılan server sistemleridir.

Eğer sitenizde ASP, FrontPage, MsSQL, Access veya Microsoft ürünleri kullanmak istiyorsanız, Windows tabanlı hosting kullanmanız gerekir.

Eğer sitenizde Php, Mysql, Cgi ve Perl kullanmak istiyorsanız Unix hostlar daha çok tercih edilmektedir. Unix sistemi Windows sistemine göre genellikle daha ucuz ve stabildir. Güvenlik açısından Unix, kullanım ve kurulum kolaylığı açısından ise Windows tercih edilir.

Sunucunun sahip olduğu donanım da oldukça önemlidir. İşlemci, disk, hafiza, ağ kartı gibi ayrıntıları gözeterek, mümkün olan en uyumlu ve hızlı donanımı hedefleyin. Eğer güvenliğe önem veriyorsanız Firewall, yani sitenize yapılacak saldırıları önlemeye yarayan donanımı da tercih etmelisiniz.

272 Responses to “Web Sunucuları Üzerinde Çalışan İşletim Sistemleri”

Sayfalar: « 7811 10 9 8 7 6 5 4 3 2 [1] Show All

 1. 5
  mwvnwimcjlmm Says:

  Thanks

 2. 4
  lagsBledemesy Says:

  Teşekkürler güzel anlatım

 3. 3
  claritineerw Says:

  Sağol konu iyi

 4. 2
  mjjnrmsejlil Says:

  Teşekkürler paylaşım için

 5. 1
  Anonim Says:

  Thanks Bursa-bilgisayar.com

Sayfalar: « 7811 10 9 8 7 6 5 4 3 2 [1] Show All

Leave a Reply

 Characters available