WordPress Temada Türkçe Karekter Sorunu ve Çözümü

WordPress temalardaki türkçe karekter sorunu genellikle kodlama yapısı ile alakalıdır ve çözüm yöntemi gayet basittir.
Birçok wordpress temalar ( ANSI ) olarak kodlanmıştır bundan dolayı tema türkçeleştirirken ( UTF-8 without bom) olarak php dosyalarını çevirmemiz gerekmektedir.
Bunu kolayca yapabilmemiz için notepad++ programını bu adresten http://notepad-plus-plus.org/download indiriniz. Dikkat etmeniz gereken pratiklik açısından Installer olanı yani .exe uzantılı olanı indirmenizdir. Kurulumunu tamamladıktan sonra şimdi konumuza dönüp nasıl kullanacağımıza bakalım.

Notepad++ programını çalıştırınız ve ardından türkçeye çevirmek istediğiniz wordpress tema dosyasını açınız.

utf-8 without bom

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi çevirisini yapmak istediğiniz tema dosyasının program yardımıyla Biçim menüsünden Dönüştür (UTF-8 without bom) şeklinde dönüştürürseniz sorununuz ortadan kalkacaktır.
Eğer elinizdeki tema dosyası türkçe karekter sorunlu ise yine aynı şekilde (UTF-8 without bom) şeklinde dönüştürülür ve ardından manuel olarak hatalı yerler düzeltilip ardından kaydedilebilir.

Related posts

330 thoughts on “WordPress Temada Türkçe Karekter Sorunu ve Çözümü

  1. below you will discover the link to some websites that we consider you should visit

  2. Sites of interest we have a link to

  3. please take a look at the sites we follow, which includes this 1, as it represents our picks in the web

  4. just beneath, are quite a few totally not associated sites to ours, having said that, they may be certainly really worth going over

  5. Wonderful story, reckoned we could combine a couple of unrelated data, nonetheless really really worth taking a look, whoa did one master about Mid East has got far more problerms too

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 Characters available