Zone Konfigürasyonu Hakkında

Konfigüre etmek istediğimiz zone ‘un üzerine mouse ile sağ tıklayıp açılan menüden Properties’i seçin.Karşınıza beş sekmesi bulunan bir pencere çıkacaktır.Şimdi bu pencerede yapılabilecek

ayarları inceleyelim.

General sekmesi

Zone’un çalışıp çalışmadığını ve bu zone’un tipini görebilirsiniz. Buradaki Pause butonuna basarak bu zone’un çalışmasını durdurabilir, Change butonuna basarak bu zone ‘un tipini

değiştirebirsiniz. Eğer bilgisayarınıza DNS Server’ı kurduktan sonra Active Directory kurduysanız standart primary zone ‘u Active Directory integrated zone ‘a dönüştürebilirsiniz. Bunun bize sağladığı bazı avantajlar:

DNS kayıtları text dosyada değilde Active Directory veritabanında tutulduğu için sorguların çözümlenmesi hızlanır.Dolayısıyla DNS’in performansı artar.

DNS kayıtları Active Directory veritabanında sakladığı için secondary server’a gerek kalmaz. Yani domain controller olan bir DNS server, Active Directory’nin replikasyonunu sırasında DNS veritabanını da güncelleyecektir.

Start of Authority (SOA) Sekmesi

Serial number kısmındaki sayı zone’un seri numarasını gösterir.Bu zone’a her yeni kayıt girilmesinde , kayıt güncellemesinde ve kayıt silinmesinde bu sayı bir artar. Secondary Server’lar bu sayıyı kontrol ederek kendilerindeki zone’un primary server ‘deki zone’un en son kopyası olup olmadığını anlarlar. Primary Server kısmında DNS Server’ın host adı yazılıdır.

Responsible Person kısmında ise bu DNS Server’dan sorumlu olan kişinin ismi veya e-mail adresi yer alır.(@ işareti yerine , kullanılır)

Refresh interval kısmında belirtilen değer ise secondary server’ın zone bilgisini güncellemesi için beklemesi gereken zamanı belirtir.

Retry interval kısmındaki değer ise secondary server’ın zone’un kopyasını güncellemek isterken herhangi bir nedenden ötürü gerçekleşemeyen güncelleme işlemini tekrar başlatmak için beklemesi gereken zamanı belirtir.

Expires after kısmındaki değer ise secondary server’ın herhangi bir nedenden dolayı

primary server ‘a ulaşıp zonu’u güncelleyemediği durumlarda bu zone’a ilişkin sorgulara ne kadar zaman cevap vereceğini belirtir.

Örneğin bu değer 1 gün ise secondary server, primary server’a ulaşıp zone’u güncelleyemezse bile bir gün boyunca bu zone’a ait DNS sorgularını cevaplamaya devam eder.

Minimum (default) TTL kısmında ise diğer DNS Server’ların bu DNS ‘den aldığı sorgu sonuçlarını ne kadar süre cache’lerinde tutacaklarını belirleyen bir değer vardır. Buraya girilecek değerin formatı gün:saat:dakika:saniye’dir.TTL for this record kısmında belirtilen değer ise diğer DNS Server’ların bu DNS Server’dan sorguladıkları ve cevap aldıkları Start of Authority kaydını ne kadar zaman cache’lerinde tutacaklarını belirtir.

TTL for this record: Diğer DNS Serverların bu server’a ait SOA kaydını ne kadar süre cache lerinde tutacağını belirtir.

Name Server Sekmesi

Zone’u bulunduran DNS Server’ların listesi bulunur.Bir zone için en fazla bir tane primary server olabilir.Siz bu penceredeki Add butonuna basarak bu zone ‘u içeren secondary serverları ekleyebilirsiniz.

WINS sekmesi

Burada DNS server’ın bu zone için çözemediği sorguları WINS yardımıyla çözüp çözeme-yeceğini ayarlayabiliriz. Use WINS forward lookup seçeneğini seçerseniz bu DNS server’ın isim çözümleme için kullanacağı WINS Server’ların IP adreslerini gireceğiniz kısım aktif olacaktır. Kullanılacak WINS Server’ların IP adreslerini yazarak Add butonuna basıp bu server’ları ekleyebilirsiniz. Birden fazla WINS server tanımlamışsanız bu server’ların başvuru sırasını değiştirebilirsiniz. Bu sekme Reverse lookup zone ‘ların özelliklerinde yoktur. Bunun yerine WINS-R sekmesi vardır.

Zone Transfer Sekmesi

Bu pencerede zone transferini aktif veya pasif yapabilirsiniz. Zone transferini aktif yaparsanız alttaki seçeneklerden birisini seçerek bu zone transferinin tüm secondary serverlara mı, sadece Name Servers sekmesinde listelenen server’lara mı yoksa aşağıda belirteceğiniz IP adreslerine sahip secondary server’lara mı olmasını ayarlayabilirsiniz. Ayrıca Notify butonuna basarak zone transferi için uyarılacak secondary server’ları belirleyebilirsiniz.

DNS‘de Kayıt Türleri ve Zone‘a Kayıt Ekleme

A :Standart host ismi –IP adresi eşleme kaydı.

CNAME : Takma isim (alias) kaydı. Bu kayıt türünü kullanarak aynı IP adresini birden fazla host ismi ile eşleyebilirsiniz.

MX : Mail Exchanger kaydı. Mail server’ın host isminin tutulduğu kayıt.

PTR : Pointer kaydı. Bu kayıt türü sadece Reverse lookup zone ‘da oluşturulabilir ve IP adresi host ismi eşlemesini tutar.

Örnek bir A kaydı oluşturmak için;

Önce kaydı oluşturacağımız zone üzerine mouse ile sağ tıklayıp açılan menüden New Host seçeneğini seçin.

Burada bu kayıt için host ismi ve IP adresini girebilirsiniz.

Gerekli bilgileri girdikten sonra Add Host butonuna basarsanız girmiş olduğunuz kayıt zone ‘a eklenecektir.

Bu pencerenin alt kısmında yer alan ‘Create associated pointer (PTR) record ’ seçeneğini seçerseniz ,eğer bu zone için bir reverse lookup zone oluşturmuşsanız girdiğiniz bu kayıt için reverse lookup zone dosyasında da bir kayıt oluşturulacaktır.

520 Responses to “Zone Konfigürasyonu Hakkında”

Sayfalar: « 12211 10 9 8 7 6 5 4 3 2 [1] Show All

 1. 5
  hosting stron Says:

  Hi there, I found your website via Google while looking for a related topic, your site came up, it looks good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 2. 4
  buy triactol bust serum in india Says:

  Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your weblog? My blog is in the very same niche as yours and my users would definitely benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this alright with you. Thanks a lot!

 3. 3
  Rusty Truex Says:

  I and also my pals have already been reviewing the great procedures on your web site and immediately I got a terrible feeling I had not expressed respect to the blog owner for those tips. The boys happened to be absolutely warmed to read through them and have now simply been making the most of these things. Appreciate your really being very kind and for finding this kind of wonderful useful guides millions of individuals are really needing to discover. Our honest regret for not saying thanks to you sooner.

 4. 2
  monogram canvas Says:

  These days of austerity along with relative anxiety about incurring debt, most people balk up against the idea of having a credit card in order to make acquisition of merchandise and also pay for any gift giving occasion, preferring, instead to rely on the actual tried and trusted way of making settlement – hard cash. However, if you’ve got the cash available to make the purchase entirely, then, paradoxically, that is the best time to use the cards for several causesmonogram canvas

 5. 1
  binary option trading robot Says:

  I have been reading out a few of your posts and i must say pretty good stuff. I will surely bookmark your site.

Sayfalar: « 12211 10 9 8 7 6 5 4 3 2 [1] Show All

Leave a Reply

 Characters available